Az Egyesült Államok szerint az orosz olaj ársapkája azonnali jelentős bevételkiesést okoz Putyinnak – ezt Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter jelentette ki.
Mint a 24.hu is megírta: pénteken több hónapos egyeztetés után az EU úgy döntött, hogy tagállamai számára hordónként 60 dollárban maximálja az Oroszországból tengeri szállítással vásárolható kőolaj árát.
A rendelkezés elvileg december ötödikén lép életbe.
Az árplafont szeptemberben a G7 csoport (az Egyesült Államok, Kanada, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és az EU) terjesztette elő, hogy csökkentse Moszkva képességét az ukrajnai háború finanszírozására.
Lengyelország eleinte alacsonyabb árat követelt, ám visszavonta a javaslattal szembeni kifogását, miután ígéretet kapott arra, hogy a felső határt 5 százalékkal alacsonyabb szinten tartják a piaci árfolyamnál.
Az árplafonról szóló megállapodás néhány nappal azelőtt született, hogy az orosz kőolaj tengeri importjára vonatkozó uniós tilalom hatályba lépne, szintén december ötödikén.
Az aláíró országok kizárólag olyan tengeri úton szállított olajat és kőolajtermékeket vásárolhatnak, melyet az árplafonon vagy az alatt értékesítenek.
Ukrajna nyugati szövetségesei azt is tervezik, hogy megtagadják az orosz olajat olyan országokba szállító tankhajók biztosítását, melyek nem tartják be az árplafont.
Oroszország elítélte a döntést, és kilátásba helyezte, hogy nem ad el olajat az árplafont bevezető országoknak.
Az orosz Leonyid Szluckij külügyi bizottsági elnöke azt mondta, hogy az EU a saját energiabiztonságát veszélyezteti az sapkával.
A Nemzetközi Energia Szövetség adatai szerint a háború előtt Oroszország olajexportjának több mint fele Európába irányult; Németország volt a legnagyobb importőr, ezt követi Hollandia és Lengyelország.
Ám a háború óta az EU-országok próbálják csökkenteni függőségüket.
Az Egyesült Államok már betiltotta az orosz kőolajat, míg az Egyesült Királyság azt tervezi, hogy az év végéig fokozatosan megszünteti azt.
Oroszország a kőolaját most más piacokra próbálja eladni, elsősorban Indiába és Kínába.