A Jobbik szerint mielőbb ki kell vonni a forgalomból az ötforintos pénzérméket, az így megtakarított milliárdokat pedig a rászorulók támogatására kell költeni. Balassa Péter országgyűlési képviselő azt mondta, egy ötforintos előállítása névértéke négyszeresébe-ötszörösébe kerül, ráadásul ezt az érmét a lakosság 82 százaléka már nem is használná, vagyis jelenleg
többe kerül a leves, mint a hús.
Balassa Péter elfogadhatatlannak nevezte Matolcsy György válaszát, amelyben a kivonás jelentős költségeire hivatkozva elutasította az ötforintosok kivonását. Az MNB elnöke szerint egy érmecímlet bevonása
nem ítélhető meg a fémárak alakulását vizsgáló szűk, pillanatnyi szempontok alapján. Mivel hosszú távú és a lakosság széles rétegeit érintő, magas társadalmi és privát költséget generáló döntések meghozataláról van szó, azokat minden esetben széles körű, és a készpénzellátási lánc valamennyi érintettjére kiterjedő, alapos mérlegelésnek kell megelőznie.
Matolcsy György szerint az ötforintosoknál
még nem figyelhető meg az 1 és 2 forintosok bevonása előtt tapasztalt nagyarányú forgalomból történő kicsapódás. (…) Jelenleg 764 millió darab 5 forintos érme van forgalomban, így egy bevonásról szóló döntés esetén (…) 1 604 tonnányi érmét kellene kezelnie a jegybanknak, a hitelintézeteknek, postának és készpénzlogisztikai szolgáltató cégeknek, amely jelentős költségteherrel járna.
A jegybankelnök elismerte, hogy a jelenlegi piaci árak alapján az érme alapanyagköltsége meghaladja a névértékét, de szerinte a fémárak hektikusan változnak, hosszú távon ható döntéseket nem lehet a pillanatnyi értékből kiindulva hozni. Balassa Péter korábban jelezte, kíváncsian várja, hogy az 5 forintos bevonásáról szóló határozati javaslatának milyen fogadtatása lesz szeptemberben az Országgyűlésben.