Élő Nagyvilág

Putyin engedélyezi, hogy bemenjenek az ENSZ-szakértők a zaporizzsjai atomerőmű területére

AFP
AFP
  • Pénteki élő hírfolyamunk itt visszaolvasható.

ENSZ-főtitkár: Az orosz élelmiszereket is el kell juttatni a világpiacra

A kormányoknak és a magánszektornak együtt kell működniük az orosz élelmiszer és műtrágya, valamint az ukrán gabona világpiacra juttatásában, ahogyan ez a múlt hónapban megkötött megállapodásban szerepel, jelentette ki szombaton Isztambulban António Guterres ENSZ-főtitkár.

Az MTI tudósítása szerint emlékeztetett arra, hogy a megállapodásban szerepelt azon orosz élelmiszernek és műtrágyák akadálytalan eljuttatása is a világpiacra, amelyeket nem sújtanak nemzetközi szankciók. Az ukrajnai exporttal együtt ez „létfontosságú az árupiacok megnyugtatásához és az alacsonyabb fogyasztói árakhoz”, szögezte le a világszervezet főtitkára.

António Guterres az ukrán gabona exportjáról júliusban Kijev és Moszkva által az ENSZ égisze alatt aláírt megállapodást teljesítését felügyelő Közös Koordinációs Tanács (CCC) előtt beszélt.

Ami itt, Isztambulban és Odesszában történik (innen indulnak az ukrán gabonát szállító hajók), ez csak a megoldás láthatóbb része

– mondta Guterres, hozzátéve, hogy az egyezmény másik része a nem szankcionált orosz élelmiszer és műtrágya világpiacra juttatása, amely még mindig akadályokba ütközik.

Hangoztatta, hogy az ENSZ és az Egyesült Államok közösen dolgozik ennek a problémának a megoldásán, tárgyalásaik a szállítás mellett a hajók finanszírozásának és biztosításának kérdéseit is érintik.

Guterres a héten Ukrajnában tárgyalt, ahol találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán és Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, majd Odesszába is ellátogatott. Innen hajózott Isztambulba az ENSZ által az ukrán gabona szállításához bérelt egyik hajó fedélzetén, a Márvány-tengeren.

A Dzsibutiba tartó Brave Commander kedden hagyta el Pivdennij ukrán kikötőt a fedélzetén 23 ezer tonna gabonával, majd szerda este érkezett a Boszporusz szorosba. A júliusban aláírt megállapodás értelmében 650 ezer tonna ukrán gabona és más élelmiszer hagyta el Odessza, Csornomorszk és Pivdennij kikötőjét augusztus 1. óta.

Egy dél-ukrajnai atomerőműtől nem messze csapódott be egy orosz rakéta

Orosz rakéta csapódott be egy dél-ukrajnai város lakónegyedébe szombaton, írja a Reuters. A rakéta egy atomerőműtől nem messze ért földet, 12 ember megsérült, a sérültek között négy gyermek is van.

A támadásban több lakóház megrongálódott. A város 30 kilométerre található a Juzsnoukrajinszk város közelében lévő atomerőműtől (PNPP), ez Ukrajna második legnagyobb atomerőműve.

Robbanás Krímben

Az Ukrajnától 2014-ben elcsatolt, orosz ellenőrzésű Krímben szombat reggel robbanás hallatszott, miután egy lelőtt drón roncsai a hatóságok szerint az orosz hadsereg Fekete-tengeri Flottájának szevasztopoli személyzeti épületébe csapódtak. A flotta légvédelme lőtte le a drónt – közölte Mihail Razvozsajev, a város orosz közigazgatásának vezetője. Beszámolója szerint a drón darabjai a tetőre zuhantak és elégtek. Az esetnek nem voltak áldozatai. A héten a Krímben felrobbant egy orosz lőszerraktár, és csütörtökön drónokat lőttek le a krími Kercs város felett.

Két újabb gabonát szállító hajó hagyta el az ukrajnai kikötőt

Két újabb gabonát szállító hajó hagyta el az ukrajnai Csornomorszk kikötőjét – közölte szombaton a török védelmi minisztérium. Így összesen 27 hajó hagyta el már Ukrajna fekete-tengeri kikötőit az ENSZ által közvetített gabonaexport-megállapodás keretében – írja az MTI. A Zumrut Ana és az MV Ocean S nevű hajó augusztus 20-án indult útnak, 6300 tonna napraforgóolajjal, valamint 25 ezer tonna búzával megrakodva – számolt be a biztonságos áthaladás lehetővé tételére létrehozott közös koordinációs központ egy közleményében.

Az ukrán tengeri kikötők hatósága szombaton bejelentette, hogy három ukrán tengeri kikötőben megkezdték az élelmiszerek berakodását hét hajóra, amelyek 66 500 tonna búzát, kukoricát és napraforgóolajat szállítanak majd. Ukrajna gabonaexportja a háború kezdete óta visszaesett, mivel a fekete-tengeri kikötők – a szállítmányok számára létfontosságú útvonal – zárva voltak, ami felhajtotta az élelmiszerárak világszintű emelkedését és hiánytól való félelmet keltett Afrikában és a Közel-Keleten. A Moszkva és Kijev közötti, az ENSZ és Törökország közvetítésével létrejött megállapodás értelmében július végén feloldották három fekete-tengeri kikötő zárlatát.

Közel 20 ezren érkeztek Ukrajnából pénteken

Az ukrán-magyar határszakaszon 9409-en léptek be pénteken Magyarországra, a román-magyar határszakaszon belépők közül pedig 10 311-en nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek – tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szombaton az MTI-t. A beléptetettek közül a rendőrség 380 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Nekik fel kell keresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzéséért – írták.

Vonattal 36 ember – köztük 12 gyermek – érkezett az ukrajnai háború elől menekülve Budapestre – tudatta az ORFK.

Putyin engedélyt adott az ellenőröknek

Vlagyimir Putyin beleegyezett, hogy a már orosz kézben lévő ukrajnai Zaporizzzsja atomerőmű területére beléphessenek az ENSZ ellenőrei. A Kreml ezt Putyin és Emmanuel Macron francia elnök telefonbeszélgetése után jelentette be. Az erőmű közelében továbbra is folytatódtak a harcok, melynek következtében négy civil megsérült.

Az üzem március eleje óta orosz megszállás alatt áll, de ukrán szakemberek üzemeltetik. Az ENSZ nukleáris felügyelő szervezetének, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) főigazgatója üdvözölte Putyin kijelentését, és hozzátette, hogy ő maga vezeti majd a látogatást az erőműben.

Ebben a rendkívül ingatag és törékeny helyzetben létfontosságú, hogy ne kerüljön sor olyan új lépésre, amely tovább veszélyeztetné a világ egyik legnagyobb atomerőművének biztonságát

– mondta Rafael Grossi. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök éjszakai beszédében üdvözölte az ellenőrzés lehetőségét, de elmondta, hogy a konkrét részletek még kidolgozás alatt állnak.

(via BBC)

Olvasói sztorik