Belföld

TEK-esek keresik a Jósvafőn eltűnt fővárosi barlangi búvárt, egy 45 méter vízmélységben lévő omlásnál látták utoljára

RÓZSA SÁNDOR / AGGTELEKI NEMZETI PARK IGAZGATÓSÁG / MAGYAR BARLANGI MENTŐSZOLGÁLAT
RÓZSA SÁNDOR / AGGTELEKI NEMZETI PARK IGAZGATÓSÁG / MAGYAR BARLANGI MENTŐSZOLGÁLAT

Egy 42 éves fővárosi tűzoltó az a barlangi búvár, aki egy feltáró merülés során eltűnt a Jósvafő határában lévő Kossuth-barlangban vasárnap délután. A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság tájékoztatása szerint Mede Márton már többször is merült korábban a Kossuth-barlangban. A jelenlegi információk szerint egy tizenöt méter hosszú, szűk, ismeretlen járatban érte a baleset.

Megtudtuk, hogy Pintér Sándor belügyminiszter a Terrorelhárítási Központot jelölte ki arra, hogy koordinálja a mentési munkálatokat. Megkerestük a TEK sajtóosztályát, hogy a balesetről és a mentési munkálatok részleteiről érdeklődjünk, válaszukban azt írták, hogy Hajdú János, a TEK főigazgatója a helyszínen irányítja a kutatási műveletet, amit tegnap vettek át.

Az írták, hogy a 42 éves tűzoltó búvár a szabadidejében hajtott végre vasárnap feltáró merülést, amely után nem tért vissza a merülés kezdőpontjához. Ezt követően pedig már az őt biztosító, valamint mentőbúvárok sem találták meg.

A keresés a feltárás alatt álló barlangban az elképzelhető legrosszabb körülmények között történik. Az eltűnt búvár utolsó ismert tartózkodási helyén 4-6 m3 sűrű, agyagos föld omlott le körülbelül 45 méter vízmélységben. A kutató búvároknak az omlás helyszínéig jelentős távolságot kell megtenniük, több szűkületen kell átjutniuk, mely speciális felszerelést igényel. A barlang bonyolultsága miatt mindössze néhány, a helyszínt jól ismerő búvár merülhet

– közölte megkeresésünkre a Terrorelhárítási Központ sajtóosztálya.

Hozzátették, geológus szakemberek, bányászati mérnökök, barlangi- és búvármentő szakemberek is segítik a munkájukat.

Az eltűnt Mede Márton már 14 éve dolgozik a fővárosi tűzoltóság búváraként, ezalatt számos víz alatti mentésben vett részt. Szabadidejében barlangi kutató búvárként is dolgozik, és ezen a területen is nagy gyakorlatot szerzett. Többször vett részt külföldi kutatóexpedíciókban, szakértők szerint Magyarországon mindössze hat-nyolc búvár rendelkezik az övéhez hasonló tudással és tapasztalattal a barlangi kutató-búvár szakmában.

A fővárosi tűzoltó a tájékozódási búvárúszó Európa-bajnokságon 2014-ben bronzérmet szerzett, a Hableány kirándulóhajó katasztrófája utáni kutatásban és mentésben végzett munkájáért a Rendkívüli Helytállásért Érdemjel ezüst fokozatával tüntették ki – olvasható a katasztrófavédelem ezzel kapcsolatos közleményében.

A Nagy-Tohonya-forrás mögött húzódó Kosssuth-barlangot az 1950-es években tárták fel. A barlang végpontját sokáig a Reménytelen-szifon jelentette. Ezt a járatot több évtizednyi kutatómunka után 2009-ben úszták át az Amphora Búvár Klub kutatói. Az áttörés után képződményekben gazdag légteres termek és további víz alatti járatok növelték a barlang ismert hosszát, amely ma meghaladja az 1500 métert, míg vertikális kiterjedése a 60 métert.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik