- Kerek egy hónapja rohanta le Oroszország Ukrajnát.
- Csütörtökön Brüsszelben tartanak csúcstalálkozót a NATO, az Európai Unió és a G7 tagországai.
- A csúcstalálkozón Zelenszkij is felszólalt videókapcsolaton keresztül. Az ukrán elnök egységes kiállásra szólította fel a nyugati országokat, de tart attól, hogy Oroszország „néhány partnerén keresztül érvényesíteni akarja az érdekeit”.
- Bergyanszk kikötővárosban megsemmisíthettek egy nagy orosz hadihajót.
- Az ukrán gyerekek fele hagyta el az otthonát a háború kezdete óta.
- NATO-s becslések szerint Oroszország eddig akár 40 ezer katonát is veszíthetett.
- A NATO főtitkára bejelentette: megszavazták, hogy Magyarországra is harci egységet küldjenek, Románia, Szlovákia és Bulgária mellett. Szijjártó Péter tájékoztatása szerint öt ország katonái érkeznek hazánkba és a Dunántúlon fognak állomásozni.
- A G7 tagjai további szankciókra is hajlandók, az ENSZ Közgyűlése a háború befejezésére szólította fel Oroszországot.
- A háború szerdai történéseiről előző napi közvetítésünkben olvashat.
Az EP tervet sürget az uniós és a globális élelmezésbiztonság fenntartására
Az Európai Uniónak tervet kell készítenie az uniós és a globális élelmezésbiztonság fenntartására, valamint Ukrajnába vezető, illetve onnan kiinduló élelmiszer- és áruszállítási folyosókat kellene létrehoznia – jelentették ki az Európai Parlament képiviselői csütörtökön.
Az Európai Parlament (EP) brüsszeli plenáris ülésén, 413 szavazattal, 120 ellenszavazat és 49 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalás szerint Ukrajna orosz megtámadása után az Uniónak sürgősen tervvel kell előállnia az EU élelmiszer-termelési stratégiájának újra gondolásáról.
Arra figyelmeztettek, hogy az Oroszország által indított háború súlyos hatással lesz Ukrajna élelmezésbiztonságára, ezért jelentős mennyiségű humanitárius élelmiszersegélyt várnak az Uniótól és a nemzetközi közösségtől. Az EU-nak emellett az elzárt fekete-tengeri kikötők kiváltására Ukrajnába vezető, illetve onnan kiinduló élelmiszer- és áruszállítási folyosókat kellene nyitnia – vélekedtek. Az ukrán gazdálkodókat pedig el kell látni az Ukrajnában most nehezen elérhető vetőmagokkal, üzemanyaggal és műtrágyákkal – tették hozzá.
A képviselők szerint a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború rávilágított, hogy a néhány beszállítótól függő Uniónak csökkentenie kell importfüggőségét és diverzifikálnia kell az importot. Az EP-képviselők továbbá felszólították az Európai Bizottságot, hogy ideiglenesen engedélyezze a mezőgazdasági termelést az „ökológiai fókuszterületeken”, tegye lehetővé az állami támogatások rugalmasságát, valamint, átmenetileg tekintsen el a mezőgazdasági termelést megnehezítő zöldpolitikai stratégiáktól.
(MTI)