A 70 éves legendás sportember januárban néhány napot Magyarországon töltött az M4 Sport – Az Év Sportolója 2019 Gála díszvendégeként, s akkor arról beszélt, tudja, hogy apai ágon van magyar kötődése, de a részletek előtte sem világosak.
Az NS ezek után megkísérelte rekonstruálni a kaliforniai Modestóból származó sportember családfájának magyar ágait. A több hónapos kutatómunkában az újság szakmai támasza Szalánczi Krisztián történész-családfakutató volt, aki a Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület elnökeként – Hajnal Enikő (Családfaállítók) segítségével – több magyarországi, illetve amerikai adatbázis és levéltár anyagát vizsgálta a Spitz család múltjának dokumentumait keresve.
Az nso azt írja, az elmúlt évtizedek magyar sajtócikkeit böngészve visszatérő elem, hogy az ősök a Nyírségből vándoroltak ki a századforduló környékén, s a magyar szálat az apa, Arnold Spitz oldalán lehet visszafejteni. Anyakönyvi kivonatok mellett az 1910-es, az 1920-as és a későbbi amerikai népszámlálási iratokat is tanulmányozva kiderült, hogy Mark Spitz dédanyja Elefánt Terézia néven született Magyarországon.
Az első hallásra furcsa, ám zsidó családoknál előforduló Elefánt vezetéknév a magyar ősök származási helyének azonosítása szempontjából kulcsfontosságúnak bizonyult
– fogalmaz a Nemzeti Sport.
Elefánt Terézia magyarországi gyökereit Ignác bátyja révén sikerült rekonstruálni, az ő házassági anyakönyvi kivonatában szerepel, hogy a szüleit – így Terry Elefánt szüleit is – Elefánt Móricnak és Weinstein Katalinnak hívták. Elefánt Sámson Ignác születése ott van a nyírkarászi bejegyzések között.
„Egyszóval semmilyen kétely nem lehet, hogy az Elefánt család nyírkarászi illetőségű volt, Terézia édesapja, Elefánt Móric szintúgy ott született, édesanyja, Weinstein Katalin pedig a bejegyzések szerint kisvárdai születésű volt” – mondta Szalánczi Krisztián.
„Öröm és büszkeség nekünk, nyírkarásziaknak, hogy kiderült, Mark Spitz családja kötődik a településünkhöz” – mondta a lapnak Szalmási József, Nyírkarász polgármestere. „A 19. század végén itt élő Elefánt család történetét nem ismerem, ilyen nevű lakosról nem hallottam. A helyi zsidóság életében a második világháború teljes törést jelentett, a régi zsidó temető azonban ma is megvan, az önkormányzat gondozza, évente öt-tíz látogató felkeresi még. Ha az amerikai úszó úgy döntene, hogy felkeresi felmenői otthonát, mi nagyon szívesen látjuk őt.”
Mark Spitz a Nemzeti Sport megkeresésére azt írta: „Érdekelne a felfedezés, örömmel mennék Nyírkarászra”.
Kiemelt fotó: EPU / AFP