Az Alkotmánybíróság már két éve kimondta, hogy 2012-ben jogsértően vágták meg a rokkantsági ellátásokat, ezért az MSZP határozati javaslatában azonnali lépésekre szólította fel az Orbán-kormányt. A szocialisták szerint meg kell alkotni a jogszabályokat a korábbi rokkantnyugdíjasok kártalanításához, a megváltozott munkaképességűek ellátásairól szóló szabályozás felülvizsgálatához.
Az Alkotmánybíróság döntése értelmében ugyanis lassan egy éve törvénynek kellene orvosolnia a korábbi rokkantnyugdíjasokat ért jogsérelmeket, biztosítani kártalanításukat.
A kormánynak már régen felül kellett volna vizsgálnia a megváltozott munkaképességűek ellátásairól szóló szabályozást, de erre mindig kitérő választ ad. Fél éve azt, hogy orvosszakmai szempontból komoly feladat a fizikai állapotváltozás felmérése, ezért akkor lehet a jogszabályt módosítani, ha minden érintettre tekintettel megvalósítható és megnyugtató megoldás születik.
Mivel azóta sem történt semmi, újra felszólítják a kormányt, hogy készítse elő, nyújtsa be a szükséges törvénymódosításokat és
vegye végre emberszámba a rokkantsági nyugdíjasokat!
Az Orbán-kormány 2011-ben úgy döntött, a kiadások csökkentése miatt átalakítja a megváltozott munkaképességűek ellátórendszerét. Cél volt, hogy a rokkantnyugdíjasok egy részét visszavezessék a munkaerőpiacra. Az új felülvizsgálati rendszerben a rokkantak egy része egészségesnek vagy kevésbé rokkantnak számított. Erre hivatkozva csökkentették vagy megvonták az ellátásukat.
A kormány 2011-ben még azzal számolt, hogy a rokkantak jelentős része, mintegy 150 ezer ember újra munkába állítható. Öt év alatt valóban 180 ezerrel csökkent a rokkantsági, rehabilitációs vagy más egészségkárosodási ellátásban részesülők száma, ám sokan közülük időközben elérték a nyugdíjkorhatárt, rendes nyugdíjra váltak jogosulttá. Ez idő alatt több tízezer új rokkantsági kérelmet utasított el a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal.
Az Alkotmánybíróság 2018 novemberében megállapította, hogy a kormány megszegte az Emberi Jogok Európai Egyezményét azzal, ahogy elvette a rokkantnyugdíjasok juttatásainak nagy részét anélkül, hogy figyelembe vette volna az ellátásra jogosultak tényleges fizikai állapotát. Kötelezte az Országgyűlést, hogy 2019. március 31-éig úgy módosítsa a jogszabályt, hogy az ne sértse a nemzetközi egyezményt.
Kiemelt kép: Bielik István / 24.hu