A mai nap rengeteg problémás törvényt nyújtott be a Fidesz-KDNP. Ezek közül a legszembetűnőbb és talán legbotrányosabb a házszabály-módosítás. Ugyanakkor nem szabad, hogy elsikkadjon, hogy a kormány benyújtotta, hogy a Türk Tanács budapesti irodát nyit
– írta Facebookon Ungár Péter, LMP-s országgyűlési képviselő. Az iroda valójában már szeptemberben Budapestre költözött, kedden csak további részletek derültek ki a benyújtott javaslatból.
A Szijjártó Péter külügyminiszter nevével fémjelzett törvényjavaslat szerint az iroda vagyona mentesül a közteherviselés és a jogszolgáltatás alól, a személyzete nemzetközi mentességet élvez, ráadásul az iroda költségvetését a magyar államnak kell biztosítania.
A törvényjavaslatból az is kiderül házkutatást sem lehet tartani az irodában, az ott dolgozók és eltartott hozzátartozóik mentesek a bevándorlási korlátozások és az idegenrendészeti nyilvántartásba vétel alól.
„Nehezen látom, hogy miért lenne erre szükség és ezért a Nemzetbiztonsági bizottsághoz fordulok, hogy adjanak magyarázatot miért szolgálja ez Magyarország nemzeti érdekeit” – reagált Ungár a javaslatra.
Magyarország 2018-ban kapott megfigyelői státuszt a Türk Tanácsban, amelynek tagjai Törökország, Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, és Üzbegisztán.
A jelenlévők közül nem mindenki tudja, de Magyarországon vannak kipcsakok. Sok magyarban van kipcsak vér. Ezeknek van önkormányzatuk
– indokolta Bakuban Orbán Viktor, hogy mi helye a magyaroknak a Türk Tanácsban.
A kipcsakozásnál súlyosabb ügy lett abból, hogy a magyar miniszterelnök a következőt mondta:
Magyarország jelenleg azért harcol, hogy a hamarosan felálló új Európai Bizottságban a bővítés- és szomszédságpolitika portfólióját kapja. Az esélyek nem rosszak, de ez egy éles csata. Ha sikerülne (…) megszerezni, akkor a keleti partnerség ügyében szoros együttműködésünk lesz Azerbajdzsánnal, és a tagsági tárgyalás ügyében pedig Törökországgal. Ha sikerül megszerezni ezt a portfóliót, akkor örömmel állunk az önök rendelkezésére, hogy segítsük az önök törekvéseit.
Ezt többen úgy értelmezték, hogy a magyar miniszterelnök előre „üzletel” a Várhelyi Olivérnek szánt bizottsági portfólióval.
Kiemelt kép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher