John Cleese még 2011-ben mondta először, hogy London nem angol város többé, most ezt az állítását ismételte meg, ezzel komoly felzúdulást váltva ki, többen rasszistának és képmutatónak nevezték. A rasszizmus vádja érthető, nyilvánvalóan a város multikulti jellegére utalt a megállapításával, ám a képmutatás vádja szorul némi magyarázatra: a Monty Python tagja tavaly bejelentette, a Karib-szigetekre költözik, mert csalódott Nagy-Britanniában.
A téma a Brexit körüli vitában került elő újra, Cleese a Twitteren azt írta:
Pár évvel ezelőtt megfogalmaztam, hogy London nem igazán angol város többé. Azóta szó szerint az összes külföldi barátom megerősítette ezt a megfigyelésemet. Tehát csak lehet benne valami… Jelzem továbbá, hogy London volt az a város, amely legnagyobb arányban szavazott az EU-ban maradásra.
Some years ago I opined that London was not really an English city any more
Since then, virtually all my friends from abroad have confirmed my observation
So there must be some truth in it…
I note also that London was the UK city that voted most strongly to remain in the EU
— John Cleese (@JohnCleese) May 29, 2019
A Twitter nem igazán ért egyet Cleese álláspontjával, és a közösségi oldalon túl is számos ellenvélemény fogalmazódott meg. A Guardiannek Tanja Bueltmann, a Northumbria Egyetem történelemprofesszora kiemelte, hogy Cleese posztja nem csupán a Brexit körüli, eleve nagy indulatokat korbácsolja fel még inkább, de rávilágít egy nagyobb problémára is, mégpedig arra, ahogy a britek a bevándorlásról beszélnek: míg azok, akik az Egyesült Királyságba költöznek, bevándorlók, de ha ők maguk költöznek külföldre – mint Cleese is tette -, magukat valamiért mégsem tartják bevándorlóknak, inkább az expat szót használják, amit tipikusan a külföldön dolgozó, jellemzően fehér és magas státuszú munkavállalókra használnak. Értsd: a fehérek expatok, a más bőrszínűek bevándorlók.
Kuba Jabłonowski társadalomkutató arra is rávilágít, hogy John Cleese tweetje tényszerűen sem stimmel, egyebek mellett Edinburgh, Bristol, Manchester és Glasgow is nagyobb arányban szavazott az EU-ban maradásra, mint London, ilyen téves információkat terjeszteni pedig nem csak ciki, káros is, mivel egy Cleese-kaliberű embert sokan követnek, sokak gondolkodására van hatással. A legtöbben mégis személyes csalódottságuknak adnak hangot amiatt, hogy Cleese, a Monty Python tagjaként és önmagában is sokak kedvenc komikusa, és ezzel a rasszista véleményével a munkásságához sem tudnak többé ugyanúgy állni, főleg, hogy az abszurd humor nagyjaként nem érzi, mennyire abszurd, hogy egy karibi szigetről London kapcsán véleményt mondani mennyire abszurd.
Kiemelt kép: Stephen Lovekin/Getty Images for the 2015 Tribeca Film Festival