Belföld

Ecostat: a benzinár veszélyezteti a gazdasági fejlődést

Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet szerint az elmúlt hónapokban lassan élénkülő európai gazdasági növekedést is veszélyeztetheti az olaj árának emelkedése. Magyarországon az export és ipari termelés bővülése folytatódik, az egyensúlyi mutatók csak lassan javulnak. Az olaj drágulása elsősorban az inflációban éreztetheti hatását.

Az Egyesült Államokban 2003. június 25. óta 1 százalékos az irányadó kamat, az utóbbi hetekben azonban felerősödtek a kamatemelési várakozások. Mindezt az emelkedő olajáron keresztül érzékelhető inflációs nyomás is alátámasztja. Míg az elmúlt év átlagában 28,9 dollár volt a Brent kőolaj hordónkénti ára (a WTI 31 dollárba került), addig 2004 május végén már a 40 dollárt is meghaladta az energiahordozó ára. Ha az év hátralévő részében marad a jelenlegi ár, akkor éves átlagban 37-38 dolláros árral kell számolni, ami a nyersanyag 29-30 százalékos drágulását jelentené. Az olajár mérséklődésének korlátot szab a világgazdaság lassú élénkülése, így éves átlagban nem várható 30 dollárnál alacsonyabb ár.

Közép-kelet Európa jól teljesített

Németországban az első negyedévben 1,5 százalékkal nőtt a GDP, amely elsősorban az export dinamikus bővülésének köszönhető. Az Egyesült Államokba irányuló kivitel mérséklődött, de emelkedett a német áruk iránti kereslet Kínában, és az újonnan csatlakozó országokban.

Kiemelkedő volt Lengyelország, Csehország és Magyarország szerepe az első negyedévi teljesítményben. Az Európai Unió legnagyobb gazdaságával bíró országban törékeny a növekedés, hiszen az energiaigényes ágazatokban (gépipar, vegyipar) koncentrálódik. Az olaj árának további emelkedése ronthatja Németország, s az eurozóna növekedési kilátásait. Összességében 1,5-2,0 százalék körüli GDP bővülés várható 2004-ben az eurózónában.

Javulásra számítanak a szakértők

Hazánkban összességében jobbak a konjunktúra-kilátások, és 2004-ben várhatóan javulnak az egyensúlyi mutatók is. Az olaj drágulása a konjunktúrát közvetett módon, a világgazdasági hatásokon keresztül érinti. Idén 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel számol az Ecostat.

A kiskereskedelmi forgalom csak lassan mérséklődött az első negyedévben. Bár a reálkeresetek mindössze 1,1 százalékkal nőttek az első három hónapban, a kiskereskedelem 6,1 százalékkal bővült. Mindez a korábbi években kialakult magas fogyasztási szintnek, valamint az egyre bővülő fogyasztási hitelezésnek tudható be. A lakossági fogyasztás éves átlagban 2,5 százalékkal bővülhet, a bruttó keresetek 7,5 százalékos emelkedése mellett.

A folyó fizetési mérleg egyenlegében az áruforgalom javuló, míg a szolgáltatások külkereskedelme romló tendenciát mutat. A külső egyensúlyt némileg ronthatja az olajszámla emelkedése, de a hatás nem lehet jelentős.

Az államháztartási hiány az év végéig elérheti a GDP 4,9 százalékát. Pénzforgalmi szemléletben, a változó uniós import áfa-elszámolások miatt júniusban magasabb deficit várható, az év egészében minden bizonnyal 5 százalék alatt marad a hiányt.

Inflációt serkent a benzinár

Az infláció a várakozásoknál kedvezőbben alakult az első negyedévben, az adóváltozások nélkül számított árindex szerint nincs inflációs nyomás a gazdaságban. A világpiaci olaj drágulása ugyanakkor néhány tizedponttal növelheti az éves inflációs rátát, amennyiben tartósan 40 dollár fölött marad egy hordó olaj ára. Összességében 6,5 százalékos áremelkedéssel számolunk 2004-ben.

A hazai valuta árfolyama az elmúlt hónapokban a 255 forint/euró körül ingadozott, az utóbbi napokban pedig 250-ig erősödött. A devizapiaci stabilitás és a kedvező inflációs tendencia megalapozhatja a további kamatcsökkentéseket.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik