Ezrek zsúfolódtak össze a mecset körül a támadás idején. Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok munkatársa szerint egy lövedék találta el a mecsetet, két másik pedig az épület kapui közelében csapódott be. A becsapódás után holttestek hevertek szerteszét, és mentők siettek a helyszínre, hogy a sérülteket kórházba szállítsák.
Ali asz-Szisztáni iraki síita vallási vezető csütörtök reggel több ezer támogatója kíséretében elindult a dél-iraki Bászrából a négyszáz kilométerrel északabbra található Nedzsefbe, hogy megpróbáljon véget vetni az Ali imám mauzóleuma körüli harcoknak és megmenteni a szent helyet. A nagyajatolláh páncélozott gépkocsiját az iraki rendőrség és a nemzeti gárda tagjai több tucatnyi gépkocsin kísérik a körülbelül ötórás úton. A támogatók hada mintegy kétszáz autóbusszal, illetve gépkocsival követi őket, de köztük van Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok több híve is. Szisztáni felszólította Nedzsefbe tartó híveit, hogy addig ne menjenek be a városba, amíg ő oda nem érkezik.
Közben Nedzsefben reggel is folytatódtak a harcok az amerikai erők és Szadr lázadó hívei között, akik a mauzóleumban sáncolták el magukat. Heves lövöldözés, aknavető- és ágyútűz hallatszik az épületegyüttes környékéről. Szerda éjjel és csütörtök hajnalban amerikai repülőgépek több hullámban támadták a lázadók állásait. Két hullám között az amerikai tüzérség lépett akcióba. Szerdán Ijád Allávi iraki miniszterelnök az ideiglenes kormány két miniszterét küldte Bászrába, hogy a nedzsefi válság megoldásáról tárgyaljon Szisztánival. A nagyajatolláh a nap folyamán tért haza váratlanul Nagy-Britanniából, ahol azt megelőzően szívpanaszokkal ápolták. A találkozó után a kormányküldöttség tagjai úgy nyilatkoztak, hogy a megbeszélés pozitív volt, és Szisztáni azonnal rendezési tervet ismertet, amint hazatér Nedzsefbe.
A síita vezető a vérontás megelőzését, Ali imám szentélyének megmentését, valamint az ostromnak és a fegyveres harcosok jelenlétének megszüntetését jelölte meg céljául, a közeli Kúfa városára vonatkozóan is. Az iraki síiták legbefolyásosabb vezetője hárompontos tervet dolgozott ki a robbanással fenyegető patthelyzet feloldására: első lépésben a külföldi csapatok távoznának a szent városból és vidékéről, ezt követően minden fegyvert kivonnának Nedzsefből – vagyis a Szadr követőiből álló Mahdi Hadseregének el kellene hagynia Ali imám mauzóleumát és a várost -, végül pedig helyreállítanák a törvény uralmát, ami burkoltan a milicisták lefegyverzését jelenti, és a rendfenntartást az iraki rendőrség venné át. A nagyajatolláh tervében az is szerepel, hogy “az iraki kormány kártalanítja a legutóbbi harcokban érintett összes személyt”.