Belföld

Körvonalazódik az új felsőoktatási törvény

Kikerült a törvénytervezetből a vitatott közalapítványi formára tett javaslat, továbbra is kérdés azonban az oktatókkal köthető szerződések időtartama, valamint a differenciált béremelés – derül ki a Népszabadságból.

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) az egyetemek és a főiskolák „privatizálása” elleni tiltakozására kikerül az új felsőoktatási törvény tervezetéből az a javaslat, amely szerint, ha az egyetem vagy főiskola a bevételének egyharmadát saját forrásból teremti meg, akkor közalapítványnak, közhasznú szervezetnek vagy önkormányzatnak lehetne átadni az intézmény fenntartói jogát.

A Népszabadság beszámolója szerint az FDSZ korábban azt is kifogásolta, hogy a szaktárca négy évre maximálná, a korábbi meghatározatlan idővel szemben a docensekkel és a tanárokkal köthető szerződések időtartamát. Magyar Bálint miniszter kompromisszumos megoldásként az intézménynek adna szabad kezet ebben a kérdésben, választhatnak a négy év és a meghatározatlan idő között, ezt azonban az FDSZ továbbra is kifogásolja. Továbbra is vitás kérdés maradt a Magyar Bálint által javasolt differenciált béremelés, vagyis az, hogy a felsőoktatási intézmény a jónak ítélt oktatóknak a központilag meghatározottnál nagyobb mértékben emelje a bérét. Erre a szakszervezet azonban csak külön minisztériumi forrás esetén lát megoldást.

Az új felsőoktatási törvényt várhatóan szeptember végéig a kormány elé terjesztik.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik