A brit Louis Smith nemcsak a lovon, de azon kívül is mindent megtett azért, illetve még most is azon mesterkedik, hogy valahogy megszerezze a Berki Krisztián által megnyert olimpiai aranyérmet.
A szigetországi tornász már a lólengés olimpiai döntője előtt próbált nyomást helyezni a pontozókra, már a finálé előtt azt nyilatkozta úton-útfélen, hogy neki kell lennie az olimpiai bajnoknak.
A pontozók nem Smith forgatókönvye alapján dolgoztak, Berki Krisztiánnak ítélték az olimpiai aranyat. A két tornász egyformán 16.066 pontot kapott, Berki gyakorlata anyagerősségben némileg gyengébb volt brit riválisánál, azonban a kivitelezésben jobb volt vetélytársánál, így ő lett az olimpiai bajnok. A magyar tornásznak első dolga volt, hogy odamenjen legyőzött ellenfeléhez, és gratuláljon neki.
Smith-nek először általánosságban támadt egy ötlete, miszerint minden brit érmes kapjon olyan emlékművet, mint amilyen az elhíresült Rocky Balboa-szobor Philadelphiában.
Igazából azonban még most sem tett le az olimpiai aranyról. A brit médiának Smith le is vezetteel is mondta, miért ő érdemli az ötkarikás bajnoki címet.
Louis Smith: “Nekem kellett volna kapnom az aranyat” |
“Szerintem én érdemeltem aranyat, Berki pedig ezüstöt. Az én gyakorlatom volt a nehezebb, én kockáztattam többet, engem kellett volna győztesnek kihozni. A pontozás utolsó módosításával arra ösztönözték a tornászokat, hogy nehezebb, látványosabb gyakorlatokat dolgozzanak ki. Az nem igazság, hogy ezért még engem büntettek. Úgy gondolom, hogy újra meg kéne vizsgálni a döntést, és akkor remélem, megkapom az aranyat” – vezette le egyoldalú logikával Smith, hogy miért neki kéne kapnia az ötkarikás bajnoki címet. |
Amit köztünk szólva nem az összeállított gyakorlat nehézségéért, hanem annak lehető legjobb bemutatásáért ítéltek oda, hiszen nem elég a nehéz elemek sorozata, azt megfelelő módon kell prezentálni. Berki tornászott jobban, ezért lett ő az olimpiai bajnok a hazai pálya előnyét bőszen kihasználni próbáló brit előtt.
Idehaza csak mosolyognak Smith próbálkozásán |
Altorjai Sándor, a Magyar Torna Szövetség főtitkára a Sport24-nek nyilatkozva elmondta, nem veszi komolyan a brit tornász ötletét, amivel szerinte csak önmagának árt. “Előrebocsájtom, furcsa ez a hír, hiszen az összes brit gratulált nekünk a döntő után, ők mondták, hogy Krisztián megérdemelte a győzelmet. Ami a pontozást illeti, hiába van valakinek nehezebb gyakorlata, ha abban vannak tartáshibák. Krisztián gyakorlata szebb volt, Smith-nek többször nem volt teljesen nyújtva a teste, ami egyrészt nem annyira elegáns, másrészt megkönnyíti a gyakorlatokok végrehajtását. Azon kívül, hogy a brit elveszti a szimpátiáját, nincs esélye az újrapontozásra, több ok miatt. Először is a gyakorlata, illetve a pontozás után egy perccel be kellett volna jelenteni az óvást, másrészt utána négy perc van benyújtani azt. Arról nem is beszélve, hogy a kivitelezési pontszámot nem lehet vitatni, csak a gyakorlat nehézségi fokát, illetve az ellenfél pontjait sem lehet megkérdőjelezni. Mindezek alapján Louis Smith csak a renoméját veszítheti el a tornasportban, mást nem remélhet ettől a megmosolyogtató próbálkozástól”. |
A 23 éves Smith szerint ez volt az utolsó esélye az olimpiai bajnokságra, hiszen nem valószínű, hogy indulni fog négy év múlva Rióban. Ebben is példát vehetne Berkiről, aki 27 évesen ért a csúcsra – ennyi lenne a nagy egójú brit is 2016-ban.
A londoni lólengő-döntő összefoglalója: