Napjainkban az emberek nagy része stresszel. Mindenkinek megvannak rá az okai. Nagy a nyomás, sok a munka, egyre több kihívásnak kell megfelelnünk. A tartóst stressz kezelése már többnyire orvosi közreműködést igényel, de ha hirtelen, váratlanul nehezedik ránk a nyomás, és nem tudunk mit kezdeni a bennünk növekvő feszültséggel, akkor néhány egyszerű trükk segíthet abban, hogy úrrá legyünk a helyzeten.
Összeszedtünk néhány könnyen kivitelezhető stresszoldó technikát!
Mély lélegzet
Baj van? Vegyél egy mély lélegzetet! – szoktuk mondogatni, sokszor magunknak is. A mély lélegzet csökkenti a vérnyomást és a pulzust, ezáltal nyugodtabbakká válunk. Az ember akkor szokott mélyeket lélegezni, ha nyugodt, és ez fordítva is működik.
Ha feszült helyzetben vagyunk, bármit is csinálunk, tartsunk egy ötperces szünetet és koncentráljunk a lélegzésünkre. Üljünk le, hunyjuk le a szemünket, és tegyük a kezünket a hasunkra.
Lélegezzünk mélyeket az orrunkon keresztül, miközben érezzük, ahogy a hasunk megemelkedik, majd a szánkon át fújjuk ki lassan a levegőt.
Nevessünk hangosan
Egy igazi, gyomorból jövő nevetés csodákat tehet a stressztünetekkel. Csökkenti a szervezet stresszhormonja, a kortizol szintjét, ugyanakkor serkenti az úgynevezett boldogsághormon, az endorfin termelését.
A legegyszerűbb, ha elkezdünk valami vicceset nézni az interneten, vagy beszélgetünk valakivel, akiről tudjuk, hogy meg fog minket nevettetni.
Mozogjunk
Hallotta már a runners high kifejezést? Ha még nem, akkor most érdemes megtanulnia: a futás hatására kialakuló eufórikus érzéssel járó állapotot nevezik így. Ahhoz, hogy hasonló boldogságélményben legyen részünk, de legalább a ránk nehezedő nyomás alól – még ha csupán átmenetileg is – egy kissé felszabaduljunk, nem kell feltétlenül futnunk.
Sétálhatunk néhány kört a ház körül, vagy lépcsőzhetünk egyet, de akár a vállöv és a nyaki gerinc feszülő izomzatának lazítása is enyhülést hozhat.