A Publicus Intézet Vasárnapi Híreknek készített felmérése szerint még a Fidesz- és a Jobbik-szavazók meggyőző többsége sem akarja, hogy kilépjünk az unióból, és a válaszadók komoly problémának tartják az uniós források elherdálását.
A reprezentatív felmérésben arra a kérdésre, „Ha most vasárnap népszavazást tartanánk arról, hogy Magyarország belépjen-e az EU-ba?”, a válaszadók 68 százaléka mondott igent, 16 százalék nemet. A távol maradók aránya 11 százalék lenne, 5 százalék nem válaszolt. Tavaly áprilisban a támogatók aránya 59 százalék volt (32 százaléknyi elutasító mellett), 2016 augusztusában 58 százalék.
5 évvel az uniós csatlakozás után, 2009-ben a választók mindössze 48 százaléka mondott volna igent a belépésre, és nagyon magas volt a távol maradók aránya is.
Amikor arra kérdeztek rá, előnyös volt-e Magyarországnak az uniós tagság, a megkérdezettek harmada mondta azt, hogy nagyon, további 50 százalék pedig inkább előnyösnek minősítette. Vagyis tízből nyolc válaszoló 2018 októberében úgy véli: összességében jól járt Magyarország a csatlakozással. 2016-ban 70, 2015-ben pedig mindössze 57 százalék tartotta előnyösnek a tagságot.
Arra a kérdésre, hogy „A lakóhelyén és környékén körülbelül hány olyan fejlesztést látott, ami uniós pénzből valósult meg?”, 33 százalék 3–6 fejlesztést említett, 22 százalék több mint 10-et. A megkérdezettek 8 százaléka állította, hogy nem látott uniós fejlesztést a lakóhelyén és környékén.
További 28 százalék gondolja, hogy ennek „lenne némi hatása”, miközben csak 4 százalék állítja, hogy „egyáltalán nem lenne hatással az országra a pénzmegvonás”.
A válaszadók 18 százaléka szerint semmiféle hátrányunk nincsen az uniós tagságunkból, 42 százalék nem válaszolt erre. 13-13 százalék említette negatívumként, hogy „azt akarják, hogy Magyarország fogadjon be menekülteket” és „beleszólnak Magyarország ügyeibe”. A hátrányok közé 6 százalék sorolta, hogy a külföldi termékek kiszorítják a piacról a magyarokat, és csak 1 százalék említette a támogatások ellopását, a túlzott bürokráciát, illetve azt, hogy Magyarországnak „sokba kerül a tagság”.
Érthető módon a szocialista érzelmű válaszadók között volt a legtöbb igennel szavazó (98 százalék), alig 1 százalékkal maradt el mögöttük a Jobbik-tábor. Az átlag 86 százalékra jött ki ennél a kérdésnél.
A szigorúbb ellenőrzésre 58 százalék szerint azért lenne szükség, mert „nagyon sok EU-pénz kerül magánzsebekbe”. 31 százalék véli úgy, hogy „biztos volt ilyen, de nem jelentős mértékben”. Csak 6 százalék állítja azt, hogy minden a legnagyobb rendben van a fejlesztési pénzek hasznosításával. Még a Fidesz-szavazók háromnegyede is úgy véli, lehettek visszaélések, de csak 29 százalékuk biztos abban, hogy ez sokszor előfordult.
A megkérdezettek, de még a Fidesz-szavazók többsége is fontosnak tartja, hogy Magyarország csatlakozzon az Európai Ügyészséghez a korrupciógyanús esetek kivizsgálása miatt.
Illusztráció: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu