Az angol környezetvédelmi csoport, a Blue Planet Society a közelmúltban megdöbbentő felvételt posztolt egy bojtosúszójú halról – számol be az IFLScience. A képen az látható, hogy az állat hasa tele van hulladékkal.
A Blue Planet Society az IFLScience megkeresésére azt válaszolta, hogy a fotót még 2016-ban készítette egy indonéz halász, a felvétel azonban nem kapott kellő nyilvánosságot.
Unchanged for 400 million years, even the 'living fossil' coelacanth isn't immune from our trash. Not the best advertising for @LAYS. #plasticpollution #plasticfree pic.twitter.com/AFpy8OdSkr
— Blue Planet Society (@Seasaver) August 8, 2018
A bojtosúszójú halakról sokáig úgy hitték a kutatók, hogy évmilliókkal ezelőtt kihaltak. 1938-ban azonban azonosítottak néhány egyedet Dél-Afrika partjaitól nem messze, az Indiai-óceán mélyén. Az indiai bojtosúszójú hal, a ma élő két bojtosúszójú halfaj egyike, jelenleg sebezhetőként szerepel a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján. A szakértők szerint nagyjából 10 000 példány maradhatott fenn a fajból.
Különleges kinézetük miatt ráadásul sokan próbálják akváriumban tartani a bojtosúszójú halakat. Igaz, az állatok nem élnek sokáig fogságban.
A Blue Planet Society a megdöbbentő kép megosztásával arra akarta felhívni a figyelmet, hogy változtatnunk kell az életmódunkon. John Hourston, a szervezet alapítója szerint sok fogyasztói terméket gyártó vállalat tisztában van a veszélyes helyzettel, pénzügyi és egyéb okok miatt mégsem tesznek elég gyors lépéseket. A Blue Planet Society célja az, hogy nyomást gyakoroljanak az efféle vállalatokra.
Kiemelt kép: Thinkstock