Nagyvilág

Irán kibertámadással blokkolna amerikai és európai kórházakat, vízműveket, elektromos hálózatot?

Az NBC infói szerint igen.

Irán felkészült kiterjedt kibertámadások végrehajtására amerikai és európai infrastruktúra és magáncégek ellen, ezért az Egyesült Államok arra figyelmeztette szövetségeseit, hogy erősítsék meg számítógépes védelmüket, és szükség esetén ellentámadást mérlegeljenek – ezt közölte szombaton honlapján az NBC amerikai hírtelevízió, több, névtelenül nyilatkozó amerikai tisztségviselőre hivatkozva.

A híradás szerint iráni hekkerek „megvetették a kiterjedt kibertámadások alapjait, Irán hadállásba helyezte kiberfegyvereit”, bár az NBC infói szerint nincs arra utaló jel, hogy már küszöbön állnának a támadások.

Miközben az NBC szerint Oroszország a legagresszívebb a kibertérben, amerikai tisztségviselők azt mondják, Irán előkészületeket tesz, hogy hekkertámadásokkal megbénítson több ezer elektromos hálózatot, vízművet, egészségügyi intézményt és technológiai céget az Egyesült Államokban, Németországban, Nagy-Britanniában és más európai országokban, valamint a Közel-Keleten. 

Az amerikai hírtelevízió idézi ugyanakkor Alireza Mirjuszefit, az iráni ENSZ-nagykövet szóvivőjét, aki szerint Iránnak nem áll szándékában kiberháborúba bocsátkozni az Egyesült Államokkal. Szerinte inkább arról van szó, Washington akarja gyanúba keverni Teheránt, hogy ürügyet találjon egy Irán elleni kibertámadásra.

A szóvivő szerint a világ minden országára nézve az Egyesült Államok jelenti a legnagyobb veszélyt, hiszen Washington gyakran hajt végre számítógépes támadásokat katonai és civil célpontok ellen szerte a világban, Irán ellen is, és közben akadályozza a kibertérre vonatkozó globális szabályok meghozatalát. A szóvivő szerint „Irán ilyen irányú tevékenysége kizárólag védelmi jellegű”.

Kiemelt kép: Jaap Arriens/NurPhoto

Ajánlott videó

Olvasói sztorik