Aki életének bármelyik szakaszában játszott már a még mindig családi tulajdonban lévő LEGO építőjátékaival, az egy ponton biztosan eljutott oda, hogy a meglévő alkatrészekből elkezdett valamit építeni a saját fantáziájára hagyatkozva. A gyerekeknél ez a játék természetese része, sokaknál pedig felnőttként is él az alkotás vágya, és a LEGO-s szakzsargonban még külön szó is akad a profi, de hivatalos szettként nem kapható építményekre: MOC, My Own Creation, azaz a saját alkotásom.
LEGO-ból szinte bármit meg lehet építeni, és ezt nagyszerűen bizonyítják azok a lélegzetelállító alkotások, amiket világszerte emelnek a lelkes rajongók. A legtehetségesebb építőket ráadásul maga a gyártó is elismeri, hiszen a szeptemberben nyílt, különleges LEGO House legfelső emeletén például csak olyan alkotások vannak kiállítva, amik a dán cégtől teljesen független kreatív elmék keze alól kerültek ki.
A LEGO pedig pont erről szól, hogy a létező elemek felhasználásával alkossunk valami játszhatót, egyedit és különlegeset. Ennek fényében talán kicsit furcsa is, hogy miért csak 2008-ban indult el az a lehetőség, aminek keretében a LEGO arra buzdította a rajongókat, hogy töltsék fel az internetre a saját alkotásaikat, annak reményében, hogy az ötletből boltban is kapható hivatalos készlet váljék.
ELÉG EGY JÓ ÖTLET
A rajongók alkotásait begyűjtő weboldal ötlete ráadásul nem is a LEGO fejéből pattant ki, hiszen egy már létező japán website, a Cuusoo adta az ihletet, sőt a dán cég első körben a szolgáltatást üzemeltető céggel közösen indította el a kísérletet, ami akkor még csak a szigetországra korlátozódott.
A lehetőség, hogy egy rajongói ötlet hivatalos készletté válhat viszont annyira pozitív fogadtatásra talált, hogy a LEGO 2011 szeptemberében elindította a LEGO Cuusoo weboldalt, ahová már a világ bármely pontjáról fel lehetett tölteni ötleteket. A profi építőket megszólító lehetőség pofonegyszerű volt: töltsd fel az építményed, az oldal látogatói szavazhatnak rá, és amennyiben összegyűlik 10000 szavazat, a LEGO megvizsgálja, hogy készülhet-e belőle hivatalos készlet.
Az első Cuusoo-s ötletből született készlet már 2011-ben megjelent, ez volt Shinkai 6500 tengeralattjáró. A szett még a Japánra korlátozódó kísérlet eredményeként jött létre, és kezdetben csak ott került bolti forgalomba, viszont a második Cuusoo-építmény, a Hayabusha űrjármű LEGO-ból készült mása
A bárki számára elérhető LEGO Cuusoo-t a 2011-es indulást követően hatalmas érdeklődés övezte, és a rajongók ötletei nyomán olyan készletek kerültek a boltok polcaira, mint az első LEGO Minecraft szett, a Vissza a jövőbe-filmek DeLoreanje vagy éppen a Mars felszínét kutató Curiosity Rover.
A projekt népszerűsége 2014-re végül akkorára nőtt, hogy a dán cég átnevezte az egészet LEGO Ideas-ra, és ugyanezen év júniusa óta már az új márkanév alatt jelenik meg a közönség által megszavazott, és a LEGO által jóváhagyott rajongói építmények mindegyike.
DE HOGYAN MŰKÖDIK?
A LEGO Ideas rendszere pofonegyszerű. Adott egy weblap, ahová egy regisztrációt követően feltölthetjük az ötletünket, a szintén regisztrált látogatók szavazhatnak az építményünkre, és amennyiben összegyűlik 10000 támogató, a LEGO fontolóra veszi, hogy hivatalos készletként is megvalósuljon-e az alkotásunk.
A 10000 szavazat viszont még nem jelenti azt, hogy automatikusan LEGO-játék lesz az építményünkből, és nem is lehet a végtelenségig szavazni egy ötletre. Ahhoz, hogy versenyben maradjunk, az első évben össze kell jönnie 1000 szavazatnak, majd újabb fél évünk marad, hogy elérjük az 5000-et, és ha ez is megvan, akkor kapunk újabb hat hónapot, hogy meglegyen a 10000.
Ma már nem lehet olyan építményeket nevezni, amik nem létező elemeket tartalmaznak, más játékgyártók márkái (pl. Transformers) szintén ki vannak zárva, és nem szállhatunk versenybe, ha az alkotásunk bármilyen módon köthető a szexhez, alkoholhoz, drogokhoz, a II. világháborút követő fegyveres konfliktushoz vagy lövöldözős videojátékhoz.
Korlátok közé van szorítva továbbá a feltölthető építmények mérete, illetve 2017-ben jött egy olyan szabály, miszerint azonnal elutasítják a projektünket, amennyiben olyan témához kapcsolódik, amiből már készültek hivatalos LEGO-készletek. Éppen ezért hiába töltünk fel például a Star Wars-hoz, a Harry Potter-hez, vagy a Marvel-filmekhez kapcsolódó ötletet, azoknak esélye sem lesz arra, hogy a látogatók szavazatokat adhassanak le rájuk.
Ha viszont átmegyünk az első szűrőn, akkor nekiláthatunk a támogatók gyűjtésének, és ha elérjük a 10000-et, akkor már tényleg csak a LEGO-n múlik, hogy megvalósul-e dobozos készletként az ötletünk. A dán cég egyébként fenntartja a jogot, hogy kicsit átdolgozza az eredeti elképzelést, a döntési folyamat során pedig rengeteg szempont (például szerzői jogi kérdések) befolyásolja, hogy lehet-e hivatalos LEGO Ideas szett egy rajongói építményből.
CSODÁS KÉSZLETEK
A kezdetben LEGO Cuusoo, ma már LEGO Ideas indulása óta összesen 19 rajongói ötletből lett hivatalos készlet. A végleges szettek között olyan remekműveket találhatunk, mint az eredeti Szellemirtók-filmek Ecto-1 járműve, A Big Bang Theory (Agymenők) nappalija az összes szereplővel, az imádnivaló WALL-E, a gyönyörű Caterham Seven 620R, egy zseniális Doctor Who összeállítás, a Beatles tagjai és a Sárga Tengeralattjáró, vagy az idén kiadott, és pillanatok alatt elkapkodott NASA Apollo Saturn V rakéta, a felfoghatatlanul élethű Old Fishing Store-ról nem is beszélve.
Különleges építőjátékok ezek, olyan termékek, amik már nem gyerekeknek, hanem a felnőtt rajongóknak készültek. A kidolgozásuk sokszor mesteri és elképesztően részletes, és hiába épülnek fel ugyanazon alkatrészekből, mégis nagyban eltérnek a hagyományos City, Friends vagy éppen Technics szettektől.
Habár játszani is lehet velük, ezek a LEGO-k már inkább dísztárgyak, a gyűjtők számára igazi ereklyék, a megvalósítás szempontjából pedig egyáltalán nem túlzás azt állítani, hogy a LEGO Ideas sorozatban találhatók a legjobb készletek, amik a LEGO-gyárak futószalagjairól az elmúlt években lekerültek.
MI JÖHET MÉG?
A nagyszerű szetteknek pedig nem akar vége szakadni, hiszen már biztosan elkészül a Voltron – Defender of the Universe animációs sorozat ihlette építőjáték, lesz üvegbe zárt hajómakett LEGO-ból (Ship in a Bottle), legutóbb pedig a Tron: Legacy-ből ismerős fénymotornak adott zöld utat a dán vállalat.
Ezeket az alkotásokat a közeljövőben bárki bezsákolhatja, és már azt is lehet tudni, hogy melyik rajongói tervek közül kerülhet ki a következő szerencsés építmény. Már begyűjtött 10000 szavazatot a NASA Space Shuttle, a Gilmore Girls kávézója, és még utoljára bekerülhetett azon Star Wars-jelenetnek a LEGO makettje, amiben kiderül Darth Vader és Luke Skywalker rokoni kapcsolata. Mi nagyon drukkolunk, hogy ez utóbbi legyen a nyertes, már csak azért is, mert a felhasználóneve (szabomate90) alapján nagyon úgy tűnik, hogy ezt egy magyar srác töltötte fel a LEGO Ideas-ra.