Ha mondanunk kellene sörnagyhatalmakat, a felsorolást valószínűleg Nagy-Britanniával kezdenénk, majd folytatnánk Belgiummal, Németországgal, Hollandiával, megemlítenénk Csehországot, és így tovább. A listánkról talán még le is felejtenénk az Egyesült Államokat, miközben Észak-Amerikában elképesztő kultúrája van a sörnek, ami most virágzását éli.
Olly Smith író, tévés-rádiós műsorvezető és borszakértő a Sörök útján 2. évadában ismét útra kel, hogy végigigya az Egyesült Államokat, és bemutassa a kézműves sörök népszérűsödését Amerika-szerte.
A Travel Chanel több országból hívott meg újságírókat Londonba, az eseményen egy sörtúrát lehetett végigcsinálni Olly Smith-szel. A szerencsések között volt a 24.hu is, vagyis én. Smith úgy vezetett minket végig ezen a londoni sörtúrán, mintha régi haverok lennénk, közvetlen volt, láthatóan jól szórakozott, az a fajta pali, akire nem lehet nem odafigyelni. Showman, de valószínűleg ezt nem csak én vettem észre, nyilván ezért szerepel a tévében.
Borzalmasan hülyén hangozna, ha elkezdenék panaszkodni, milyen nehéz is 12-15 sört végigkóstolni, de tényként azért rögzítsük:
Főleg az elején, amikor korsókból kezdtük a sörkóstolást. Aztán kisebb poharakra váltottunk, így csúszott le egymás után a különböző sörfőzdék IPA-ja, APA-ja, világos sörei, kávés sörei és így tovább. Ha az ember 15 félét kóstol, nem csoda, ha nem minden részletre emlékszik. Nem azért, mert ittas – folyamatosan ittunk vizet a sörözések között, így a részegségnek még a határát sem súroltuk –, inkább csak azért, mert összefolynak az ízek és az élmények. Arra viszont kifejezetten emlékszem, amikor egy vörösboros hordóban tárolt sört ittunk, az valami lehetetlenül finom volt.
A sörkóstolás előtt egy rövidebb interjút is készíthettünk vele. Elmondta, sokan, akik nem szerették korábbi munkájukat, de imádták a söröket, belevágtak a sörfőzésbe. Kipróbálták, milyen az, ha az embernek a hobbija a munkája, és Amerikában azt látta, ez sokaknak bejött. Hatalmas szenvedéllyel készítik el az italokat, mindig egyre jobbak akarnak lenni, tanulnak, utánaolvasnak, kísérleteznek, és egyre többen szeretnék ezt csinálni.
Szerinte ennek köszönhető a népszerűség, illetve annak, hogy a fiatalabb generáció mer kockázatot vállalni és belevágni valami rizikósba. Nagyon meglepődött azon, mennyi fiatal kezdett el foglalkozni a sörfőzéssel kalandvágyból.
Olly a második évadban bejárta Colorado, Texas, Arizona, Oregon és San Diego legjobb sörfőzdéit. Sok sört kóstolt meg, de ebben az évadban a hangsúlyt arra fektette, hogy inkább kisebb alkoholtartalmú, elegáns, kreatív söröket kóstoljon, mint például a görögdinnyés.
Kevesebb alkohol, nagyobb élvezet
– mondta.
A kóstolásnál számára az egyensúly a legfontosabb. Mindegy, hogy a sör világos vagy barna, ha nincs meg a balansz, ha csak egy íz dominál, az nem jó. Miközben azt is mondja, különböző pillanatokhoz, évszakokhoz más sör illik. Nyáron szívesebben iszunk valami könnyebb sört, télen viszont jöhetnek a barna, nehezebb sörök. De az elegancia mindig fontos, legyen kisebb az alkoholtartalma egy italnak, de abban legyen finesz. Azt is lényegesnek tartja, hogy ételt tudjunk párosítani a sörhöz, akár csak a borhoz, és ezzel már egyre több étterem foglalkozik. Nem gondolja, hogy a bor egy magasztosabb ital lenne a sörnél, éppen ezért a sör szerinte ugyanúgy iható egy jó vacsora mellé, csak ki kell választani a megfelelőt.
Önző módon Ollyt erről is megkérdeztem. Egy kifejezetten hideg, szénsavas sörnek szerinte jól áll a hab, de egy ALE-nek, vagy egy barna sörnek már kevésbé. A magyar ételeket és borokat jól ismeri, a söröket viszont egyelőre még nem kóstolta meg, de ajánlották már neki a Brew Your Mindot, amit szeretne kipróbálni.
Így akár az is elképzelhető, hogy a Sörök útján harmadik évadában Magyarországra megyünk
– mondta.
Olly Smith sörkalandjait Magyarországon is követhetjük majd, november 27-én hétfőn, 20:00-kor dupla résszel indul a Travel Channelen az Olly Smith: A sörök útján 2. évada.