A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, június 30-i adata szerint Magyarországon több mint 533 ezer bejegyzett társas vállalkozás működik, holott évente mintegy 25-30 ezer új vállalkozás alakul. A nagy lemorzsolódás oka, hogy kevesen tudnak hosszú távon is sikeresen működni.
„A K&H vállalkozásösztönző programjában keretében arra kerestük a választ, hogy a cégvezető részéről milyen képzettségek és képességek szükségesek ahhoz, hogy egy vállalkozás hosszú távon sikeres legyen. A kutatásból kiderült, hogy a kkv-k szerint egy vállalkozás eredményességéhez ugyan az egyetemi tanulmányok és a nyelvtudás is nélkülözhetetlen, de leginkább a szakma rejtelmeibe kell minél jobban elmélyedni” – mondta Kovács Viktor Zoltán, a kkv-marketing főosztály vezetője.
Aki céget akar vezetni, bírnia kell a stresszt
A kutatás rávilágít arra is, hogy a sikeresség alapja a kommunikáció, a nyitottság és a terhelhetőség. A cégvezetők szerint ugyanis a legfontosabb a stressztűrő és a kapcsolatépítési képesség, emellett a kezdeményezőkészség és az önbizalom is lényeges feltétele az eredményességnek.
„Szerencsére ezek nem szuperképességek, hiszen mind elsajátítható és fejleszthető. Ráadásul ma már számtalan, kifejezetten a kkv-k igényeire szabott szakmai előadás, konferencia és workshop közül választhatnak a cégvezetők, amelyek kifejezetten ezen képességek erősítésére koncentrálnak” – tette hozzá a szakember.
Érdekes adat, hogy a saját tőke és a jogi szabályozás a cégvezetők szerint a legelhanyagolhatóbb tényező. Ezek szerint hiába van meg a megfelelő összegű pénz, ettől még nem lesz sikeres a vállalkozás.