Belföld

Orbánék dacára javult az egészségügy helyzete

Ezt mondta Kincses Gyula, aki a szuperkórház koncepcióját politikai blöffnek nevezte.

 

A Klubrádió reggeli műsorában az egykori egészségügyi államtitkár azt mondta, nem az Orbán-kormánynak, hanem a 2010 előttieknek köszönhető számos infrastrukturális fejlesztés. Bár azok túlárazással történtek, de mintegy 500 milliárdos uniós keretet sikerült felhasználni. Ezt azért nem érzik a betegek, mert az egészségügyi dolgozók helyzete nem javult, csak 2-3 állásból tudják magukat eltartani, így a munkamoráljuk, kedélyállapotuk nem változott.

Ők találkoznak a páciensekkel, akik így azt érezhetik, a rendszer érdemben nem változott. Az – szerinte – se nem jó, se nem rossz, hanem hihetetlenül egyenlőtlen. 

Országos szinten csak az ágyszámokat nézve nincs hiány, de minőségben és arányosságban nagyon nagy az eltérés. A szakértő szerint a kormányzat csak tüzet olt, a sikereket mutatja be, nincs szakmai koncepció, párbeszéd.

Van, ami a pénznél is jobban hiányzik

Kincses Gyula részben igazat adott Rétvári Bence államtitkárnak, aki szerint csökkent a külföldre távozó orvosok száma.

Szerinte ez nem siker, a versenyképes orvosok döntő része már korábban elment, pontos számot pedig nehéz mondani, mert sokan több műszakot vállalnak (magán- és állami szektorban, vagy külföldi és hazai intézményben párhuzamosan).

Az elvándorlást a szakértő mégsem elsősorban az alacsony bérekkel, hanem a magyar rendszerrel szembeni bizalom-deficittel magyarázta, hiszen az egészségügyet alapvetően nem szakpolitikai alapon irányítják. A döntések alapján úgy látja, Ónodi-Szűcs Zoltán terveit felsőbb politikai érdekek felülírják, amit ő szakma arculcsapásaként él meg.

Magyar vándor

Kincses Gyula szerint a várólistáknál célzottan, szakmai alapon látványos eredményeket lehetne elérni, hiszen azok mindenhol vannak, csak nálunk aránytalan a kötelességek és a szolgáltatások viszonya. A NAV szigorúan beszedi az egészségügyi hozzájárulásokat az állampolgároktól, akik viszont úgy érzik, nem javul a szolgáltatás, nem rövidül a várólista. A visszásságokat az olyan külföldet is megjárt orvosok, mint az 1001 orvos a hálapénz ellen nevű csoport tagjai látják, de addig nem lesz jobb a helyzet, amíg az állami rendszerben dolgozók nem kapnak versenyképes bért, lehetőleg egy munkahelyről. Nemcsak külföldről, hanem országon belül is van munkaerő-elszívás, ami tovább növeli a területi, intézményi egyenlőtlenségeket.

Kincses Gyula a szuperkórház koncepciót politikai blöffnek nevezte, szerinte egy egységes területi koncepció és jól átgondolt intézményi struktúra kellene, amivel költséghatékony és üzemszerű lenne a szektor működése. A szakértő néhány hete konzultációt szervezett egy közös szakmai minimum létrehozásáért. A kormánypártok nem mentek el, de a tíz ellenzéki párt közös, prioritásokat, hangsúlyokat és célokat lefektető dokumentuma az egykori államtitkár szerint egy-két hónapon belül elkészülhet. Kincses Gyula felhívta a figyelmet az egyeztetés nem a Fidesz ellen, hanem az egészségügyért folyik.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik