A Magyar Nemzeti Bank által alapított Pallas Athéné alapítványok közzétették azokat a gazdasági tanulmányokat, amelyek darabjáért havi 750 ezer forint fizettek a Matolcsy György jegybankelnök unokatestvére, Szemerey Tamás BanKonzult Kft. nevű cégének. Ezeket itt lehet megtekinteni.
Mint arról beszámoltunk, a díjazás a piaci viszonyokhoz képest meglehetősen túlárazott. A GKI például hasonló jellegű, de sokkal komolyabb elemzéseit 60 ezer forint/hó áron kínálja. A még mélyebb, 60 oldalas, egész évre szóló negyedéves előrejelzéseit pedig 650 ezer forint/év áron nyújtja, annak, aki előfizet rá. Korábban amúgy a GKI is készített az MNB-nek gazdasági elemzéseket, de ezeket Matolcsy György elnöksége idején lemondták.
A tanulmányok átolvasása után legalábbis nem találtunk bennük semmi újszerűt. A “jelenség-folyamat-eredmény” szerkezetben összerakott anyagok az adott hónap legfontosabb globális és pénzügyi trendjeit foglalják össze. A havi jelentések 12 témát érintenek, a legutolsó 2016. augusztusiban például megállapítják, hogy “az elektromos autók forradalmasíthatják az autóipart”. Vagy: “gyorsulhat a GDP-arányos államadósság csökkenése”.
Mind a hat alapítvány, továbbá a Magyar Nemzeti Bank, és még az MNB-tulajdonban lévő GIRO Zrt. is rendelt Matolcsy unokatestvérének cégétől. Ezekért összesen havi hatmillió, évi hetvenkét millió forint körüli összeget fizettek. Volt olyan tanulmány (ugyanaz), amelyet többször megvettek a Pallas Athéné alapítványok.
Az MNB alapítványai eredetileg titkolni szerették volna a közpénzből vásárolt tanulmányok közzétételét. Arra hivatkoztak, hogy a nyilvánosság a Bankonzult üzleti titkait sértené. Azokat azonban mégis közzétették az alapítványok, és így talán már érthető, miért is akarták őket eltitkolni.