Gazdaság

Meghiúsulhat a paksi beruházás – Ausztria keresztbe tett

Ausztria hivatalosan is bejelentette: élve a minden uniós tagállamnak biztosított jogával, megtámadja a paksi atomerőmű bővítését. Az ezzel kapcsolatos észrevételeiket az európai bizottsági konzultáció keretében juttatták el Brüsszelbe – írja a Demokratikus Koalíció a honlapján. Az osztrák álláspont szerint Paks II. csak állami támogatással lesz életképes, ami torzítja a regionális energiapiacot és súlyos piaci zavarokhoz vezethet.

Ausztria korábban egy brit atomerőmű állami támogatása ügyében már fordult az Európai Bírósághoz. Ez a per jelenleg is folyamatban van, lezárásáig fel is függesztették a beruházást – emlékeztet az ellenzéki párt.

A DK korábban szintén kifogást emelt az Orbán-Putyin atommutyi ellen az Európai Bizottságnál és a Sokak Magyarországa című programban is szerepel a bővítés leállítása, alternatív, megújuló energiaforrások népszerűsítése. A titkosan kezelt paksi erőműépítés hosszú évtizedekre adósítana el minden magyar embert, ráadásul a jövő nem épülhet kizárólagosan az atomenergiára.

Elszomorító, hogy a magyar emberek érdekeit újra nem a saját kormányuk, hanem az Európai Unió, vagy annak valamelyik tagállama képviseli – tették hozzá. Később az MTI is hozta a hírt.

Ausztria keresztbe tesz – részletek

Az osztrák állam “meg nem engedett állami finanszírozás miatt” kifogásolja a Paks II. beruházási terveket. Ausztria az Európai Bizottság vizsgálatához fűzött hivatalos állásfoglalását szerdán küldte meg az Európai Bizottságnak.

Az osztrák érvek szerint “nem megtérülő technológia használatának támogatásáról” van szó, amely “a belső villamosenergia-piacon versenytorzító hatáshoz vezethet”. Így előfordulhat, hogy a megújuló energiaforrást előállító, és ezáltal költséghatékonyabb energiatermelők nem tudnak piacra jutni, vagy kiszorulnak onnan – áll az osztrák gazdasági minisztérium által kiadott indoklásban.

Ausztria fellép az atomerőművek létesítésének bármilyen fajta támogatásával, valamint a nukleáris energia előállításával szemben – közölte Reinhold Mitterlehner gazdasági miniszter a tárca szerdai közleményében. Mitterlehner az írásos anyagban úgy vélekedik: az atomenergia nem része a fenntartható energiaellátásnak, és nem megtérülő módja a klímaváltozás elleni küzdelemnek.

Az osztrák álláspont szerint az atomerőmű nem lehet megtérülő, amennyiben figyelembe veszik az összes felmerülő biztosítási és biztonsági költséget. Az osztrák vélemény alapján ugyanígy számításba kell venni a keletkező hulladék ideiglenes tárolásának, kezelésének, végleges elhelyezésének és az utólagos eljárásoknak a költségeit is.

Az osztrák állásfoglalás hivatkozik a finnországi Olkiluoto és a franciaországi Flamanville telephelyen lévő atomerőművek megvalósításának legújabb tapasztalataira, miszerint akár jelentősen tolódhat az építkezés és előfordulhat a költségek növekedése is.

Az EU már vizsgálja

Az Európai Bizottság november 23-án indított mélyreható vizsgálatot annak kiderítésére, hogy egy magánbefektető is hasonló feltételekkel finanszírozná-e az építkezést, illetve hogy a magyarországi beruházás állami támogatásnak minősül-e. Amennyiben úgy találják, hogy a beruházáshoz az állam támogatást nyújt, a bizottság megvizsgálja, hogy az mennyiben vezethet a verseny torzulásához a magyar energiapiacon. Az EB hivatalos lapjában január 12-én tette közzé a Paks II projekt esetleges állami támogatásához kapcsolódó vizsgálat összefoglalóját.  Az uniós dokumentum publikálása azt is jelenti, hogy az következő egy hónapban harmadik felek is észrevételeket tehetnek arról, hogy a paksi kapacitás-fenntartási beruházás tartalmaz-e állami támogatást.

A magyar kormányzat határozott álláspontja, hogy a Paks II beruházás a szabadpiaci körülmények között is versenyképes és megtérülő, ezért nincs szükség állami támogatás igénybe vételére.

kgs \ kpk \ gte

Ajánlott videó

Olvasói sztorik