Nagyvilág

Moszkva: ha NATO szárazföldön is beavatkozna Líbiában, az megszállás

Dmitrij Rogozin, Oroszország NATO-nagykövete azt mondta, hogy egy szárazföldi beavatkozás Líbiában megszállásnak minősülne.

“Egy szárazföldi hadművelet megindítása Líbia megszállásának minősülne, s egyenesen szembe menne az ENSZ Biztonsági Tanácsában elfogadott határozat előírásaival” – jelentette ki Rogozin Brüsszelben a RIA-Novosztyi hírügynökségnek. A NATO líbiai műveleteit “a határozatban foglaltak szigorú betartásával kell folyatni, nem túllépve a megszabott határokon” – tette hozzá.

A nagykövet egy nappal azután nyilatkozott, hogy a hírügynökség orosz hírszerző forrásokra hivatkozva azt írta, az Egyesült Államok és más nyugati hatalmak szárazföldi katonai műveletet készítenek elő arra az esetre, ha a légi hadjárat nem kényszerítené lemondásra Moammer Kadhafi líbiai vezetőt.

Nyikolaj Makarov tábornok, az orosz hadsereg vezérkari főnöke közben szombaton az Interfax hírügynökség által közölt nyilatkozatában úgy vélekedett, hogy a nemzetközi koalíció légicsapásai eddig “nem jártak eredménnyel”.

A Biztonsági Tanácsban vétójoggal rendelkező Oroszország korábban támogatta a világszervezetnek a líbiai kormányzat ellen hozott szankcióit, de tartózkodott, amikor a testület március 17-én elfogadta a Líbia feletti légtérzárlat megteremtését lehetővé tevő 1973-as számú határozatát. A döntés lehetővé tette, hogy a nyugati hatalmak és néhány arab ország katonai erői megakadályozzák a Moammer Kadhafi líbiai vezető rendszere ellen február közepén kezdődött példátlan fegyveres felkelés vérbefojtását.

Moszkva az elmúlt héten több ízben is aggodalmát fejezte ki az amerikai és francia irányítás alatt egy hete kezdődött légicsapások miatt. Maga Dmitrij Medvegyev orosz elnök csütörtökön az ENSZ BT Líbiáról szóló határozatának szigorú betartását kérte Barack Obama amerikai elnöktől kettejük telefonbeszélgetésében, hangsúlyozva, hogy a líbiai polgári lakosság védelme elsődlegesen fontos.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik