Nagyvilág

Kadhafi: bin Laden manipulálja a felkeléseket

Moammer el-Kadhafi kijelentette, hogy Oszama bin Laden terroristavezérhez köthető csoportok tehetők felelősség a líbiai zavargásokért.

A BBC News beszámolója szerint a líbiai vezető az áldozatok hozzátartozóihoz intézett üzenetében úgy fogalmazott: az elhunyt tüntetők Oszama bin Laden átverésének áldozatai lettek, az al-Kaida vezér manipulálta a felkelőket. Kadhafi egyben részvétét fejezte ki az elhunyt személyek családjainak, hozzátéve, hogy az erőszakhoz folyamodó emberek be vannak drogozva. A hallucinogén anyagokat szerinte külföldi ügynökök terjesztik, illetve a “terroszervezet tagjai keverik a fiatalok tejeskávéjába, mint például a Nescafe.”

A líbiai vezetés a zavargásokat bemutató nyugati újságírókat is az al-Kaida terrorszervezet szövetségeseinek titulálta – közölte a guardian. co.uk hírportál.

A hadsereg vezetője eközben jutalmat ajánlott mindazoknak, akik hajlandóak a felfegyverkezett demostráló fiatalok elleni fellépésre.

A líbiai hadsereg csütörtökön tüzet nyitott egy mecsetre a főváros, Tripoli közelében. Az épületben kormányellenes tüntetők bújtak meg. Az AP hírügynökség egy a helyszínen, a fővárostól 50 kilométerre nyugatra található az-Závija városában tartózkodó szemtanútól úgy értesült, számos demonstráló táborozott az épületben, illetve annak bejáratánál, mikor a hadsereg rakétákkal, valamint automata fegyverekkel rájuk támadt. A hírügynökség forrása szerint a támadásban többen meghaltak, illetve súlyos sérüléseket szenvedtek.

A támadás előtt egy nappal Moamer Kadhafi elnök egyik segédje a városba látogatott, és “mészárlással” fenyegette meg a tüntetőket, ha nem hagyják el a környéket. A szemtanú csak név nélkül volt hajlandó nyilatkozni, és beszámolóját egyelőre nem lehet megerősíteni, sem cáfolni – írja az AP.

A legfrissebb jelentések szerint az ellenzék elfoglalta az észak-afrikai ország harmadik legnagyobb városát, az északnyugati Miszurátát is. Szemtanúk szerint a főváros, Tripoli csütörtökön reggel teljesen kihalt volt, senki nem járt az utcákon. A CNN amerikai hírcsatorna egyik helyszíni forrása szerint az emberek “még az ablakon kinézni is félnek”. Szemtanúk szerint csütörtökön a hatalmához ragaszkodó elnök irreguláris hadseregének több ezer tagja vonult fel a város utcáin.

Eközben Moamer Kadhafi egyik legközelebbi segédje és belső körének tagja, Ahmed Gadhaf al-Dam közölte: a tüntetők elleni erőszakos támadások, valamint a rezsim által elkövetett súlyos jogsértések ellen tiltakozva Egyiptomba disszidált.

Mint arról korábban beszámolunk, Moamer Kadhafi líbiai elnök ellenzéke korábban átvette az ellenőrzést a keleti tengerparti városok felett, az egyiptomi határtól Tobruk és Bengázi városáig. Számos helyen a kormánykatonák is átálltak az oldalukra. Tobruk száz kilométerre fekszik az egyiptomi határtól, Bengázi – a tiltakozások központja – pedig négyszáz kilométerre nyugatra tőle.

Barack Obama amerikai elnök közös nemzetközi lépésekről beszélt keddi sajtótájékoztatóján, a francia külügyminisztérium pedig jelezte: megítélése szerint a líbiai hatalom által elkövetett erőszakot “emberiesség elleni bűntettnek lehetne minősíteni” és megfontolandó a kérdésnek a Nemzetközi Büntetőbíróság elé való utalása. Szemtanúk szerint az elmúlt napokban repülőgépekről és a földről nehézfegyverekkel is lőtték a Kadhafi rendszere ellen tiltakozókat, több százan haltak már meg. Egy Bengáziban dolgozó francia orvos korábban jóval ezer fölötti áldozatszámról beszélt.

Egyre több nyugati újságíró jut be Líbiába Egyiptomból, eddig a teljes külföldi sajtó ki volt tiltva az országból, s csak a helyiek internetes aktivitása segítette a világot a tájékozódásban.
A rezsim minden líbiai mobiltelefon-előfizetővel SMS-ben tudatta, hogy kézben tartja a hatalmat. “Isten vezérelje vezetőnket és népünket győzelemre” – állt az üzenetben. Az is olvasható volt benne, hogy aki továbbküldi az sms-t, az jóváírást kap a nemzeti mobilszolgáltatótól.

AJÁNLOTT LINKEK:

Líbia: továbbra is kritikus a helyzet (Kitekintő.hu)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik