Tudomány

Több ezer éves leletek árulkodnak az írás eredetéről

Franck Raux © 2001 GrandPalaisRmn (Musée du Louvre) / CC BY
Franck Raux © 2001 GrandPalaisRmn (Musée du Louvre) / CC BY

Egy friss tanulmányban az írás fejlődésének fontos lépcsőfokát mutatják be – írja az IFLScience. A kutatók egy ókori, mezopotámiai városnál, Uruknál előkerült leleteket vizsgáltak.

Uruk a régió egyik legkorábbi urbanizációs helyszíne volt, a város már nagyjából i. e. 3500-ban kialakult, és idővel komoly befolyásra tett szert a Tigris és Eufrátesz vidékén, a mai Irán és Törökország területén. Uruk fontos kulturális központként is szolgált, itt is megjelent az írásbeliség korai elődje, az úgynevezett protoékírás.

Ezt megelőzően egy másik jelrendszert használtak: a piktografikus szimbólumokat agyagtáblákra vésett, hengeres pecsét segítségével vitték fel, ezeket hordozókon görgették végig, lenyomatot hagyva. I. e. 3500 körül a hengeres pecséteket fogyasztási cikkek, például élelmiszerek előállításának, tárolásának és szállításának elszámolására használták, lényegében a könyvelést és a nyilvántartást segítették.

A kutatók korábban több száz piktografikus jelt azonosítottak, nagy részük azonban máig megfejtetlen. Gyakran feltételezik, hogy ez a rendszer adta a régió írásának alapját, a pontos kapcsolat ugyanakkor nem tisztázott.

Az új publikációban a Bolognai Egyetem szakemberei igyekeznek jobban megérteni a piktografikus jelek és a protoékírás közötti szakadékot. Ehhez szisztematikusan összehasonlították a két rendszer mintáit, megközelítésük lehetővé tette számukra, hogy azonosítsanak egy sor, a textíliák és kerámiák szállításával kapcsolatos mintát, amelyek később megfelelő protojelekké fejlődtek.

„Eredményeink azt mutatják, hogy a hengeres pecsétekre vésett minták közvetlenül kapcsolódnak a protoékírásjelek kialakulásához Dél-Irakban. Azt is megmutatják, hogy az eredetileg ezekhez a mintákhoz kapcsolódó jelentés hogyan épült be az írásrendszerbe” – nyilatkozta Silvia Ferrara, a csapat tagja.

Az eredmények azt mutatják, hogy a piktografikus szimbólumok a protoékírás karaktereinek ősei voltak, a protoékírásból pedig utóbb kifejlődött a legkorábbi ismert írásforma, az ékírás.

Mivel az írás civilizációnk alapja, kialakulásának megértése rendkívül fontos és érdekes feladat. „Az írás feltalálása átmenetet jelent a történelem előttiség és a történelem között, ezen tanulmány eredményei pedig áthidalják ezt a szakadékot azzal, hogy bemutatják, miként épült be néhány késő prehisztorikus kép az egyik legkorábbi feltalált írásrendszerbe” – tette hozzá Ferrara.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik