Világszerte több mint egymilliárd, hazánkban pedig nagyjából 1,2 millió embert érint a migrén, amely rendkívüli nehézségeket okozhat. Az Oxfordi Egyetem kutatói azonban most több tízezer beteg tapasztalatai alapján úgy látják, megtalálták a probléma kezelésének leghatékonyabb módját, írja a BBC.
A kutatásban mintegy 89 ezer ember vett részt, segítségükkel pedig 17 különböző, a migrén kezelésére gyakran használt, szájon át szedhető gyógyszer hatékonyságát hasonlították össze. A British Medical Journal tudományos szaklapban megjelent kutatás vezetője, Andrea Cipriani csapatával arra jutott, hogy négy triptán – az eletriptán, a rizatriptán, a szumatriptán és a zolmitriptán lehet a leghatékonyabb.
Ezek képesek összehúzni az agyi ereket, emellett csökkentik azt a gyulladásos állapotot, amely a migrén során keletkezik az agyban. Lényegében a szerotonin hatását utánozzák, így enyhítve a túlműködő fájdalomreceptorokat.
Két óra elteltével az eletriptán bizonyult a leghatékonyabbnak a fájdalomcsillapításban, ezt követte a rizatriptán, a szumatriptán és a zolmitriptán. A leghatékonyabb 24 órás fájdalomcsillapítást az eletriptán és az ibuprofen érte el. Újabb gyógyszereket, például lasmiditánt, rimegepant és ubrogepant is bevontak a vizsgálatba, de azoknak nem voltak olyan hatékonyak, mint a triptánok.
Ezek ugyanakkor nem tekinthetők csodaszernek: vannak, akik nem reagálnak a trpitánokra, mások mellékhatásokra panaszkodnak, vagy nem tudják bevenni a szert például a meglévő szív- és érrendszeri megbetegedésük miatt. Emellett egy idő után a triptánok használata kontraproduktív lehet, és épp a beszedése erősítheti fel a fejfájást, teszi hozzá a hvg.