Hatalmas napkitörés történt a Nap rejtett túlsó oldalán – írja a Space.com. A jelenség egy gigantikus plazmafelhőt lövellt a világűrbe, amely később neki ütközött a Merkúrnak.
A Merkúrt egyébként viszonylag gyakran találják el hasonló plazmafelhők, mivel nagyon közel kering a Naphoz. Ennek eredményeként mára már egyáltalán nem maradt légköre a bolygónak, védőburok híján pedig a napviharok teljes erejével kell szembenéznie.
Amikor egy ilyen kitörés eltalálja a védtelen Merkúrt, sarki fényhez hasonló égi jelenségek alakulnak ki a bolygón, ezek viszont röntgensugarak segítségével válnak láthatóvá.
A kutatók szerint ez az óriási naptevékenység azt is jelezheti, hogy a Nap máris elérte 11 éves ciklusának legaktívabb szakaszát, vagyis a szoláris maximumot. A szoláris maximum idején a napkitörések, flerek és napviharok sokkal gyakoribbá és erőteljesebbé válnak. Ennek az időszaknak az a legnagyobb veszélye, hogy a kutatók nem tudják rendesen megfigyelni a Nap túlsó oldalát, ami tele van méretes napfoltokkal, amelyek bármikor meglephetnek minket egy gigantikus kitöréssel, mint például a március 10-ei.