A világ nagyvárosaiban komoly problémát jelent a légszennyezettség, a belvárosban élők számos helyen éveket veszíthetnek az életükből emiatt. Egy friss kínai kutatás azonban rámutatott, hogy a levegőminőség romlásával az öngyilkosságok aránya is nő – írja a Science Alert.
A világszerte elkövetett öngyilkosságok nagyjából 16 százaléka Kínában történik, bár az országban az elmúlt években jelentősen csökkent ez az arány. Ennek több potenciális oka is lehet, a növekvő jövedelmektől kezdve a kulturális változásokig sok minden, egy közgazdász csoport új tanulmánya azonban összefüggést talált a levegőminőség és az öngyilkosságok aránya között.
A Nature Sustainability lapban közzétett munka szerint az inverziónak nevezett meteorológiai jelenségnek komoly hatása lehet a légszennyezettségre, megyei szinten körülbelül 1 százalékkal növelheti a levegőben lévő, PM2.5 néven ismert finom szálló por átlagos koncentrációját. Ezek az apró részecskék eljuthatnak az ember agyába, ahol 24 óra alatt képesek megváltoztatni az agy kémiáját, ami hosszú távon rosszabb mentális egészséghez, és esetlegesen rosszabb érzelmi önkontrollhoz vezethet.
Kínában az öngyilkossági ráták csökkenési tendenciájának nagyjából 10 százalékát a levegőszennyezés csökkentésének tulajdonítják a szakértők. A kutatók becslése szerint ez azt jelenti, hogy nagyjából 46 ezer öngyilkosságot sikerült megakadályozni 2013 és 2017 között a levegő megtisztítására tett erőfeszítések révén.