Az összes magyarországi település összegyűjtött hulladékmennyisége tavaly meghaladta a 3,270 millió tonnát, ennek jelentős részét (több mint 2,414 millió tonnát) továbbra is a vegyes hulladék tette ki; az egy emberre jutó települési hulladék mennyisége 336,11 kilogramm volt – írja az MTI a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) közleménye alapján.
Ennek a hulladékmennyiségnek a 32 százalékát hasznosították, 60 százalékát pedig ártalmatlanították. A fennmaradó 8 százalék a hulladék jellegéből adódóan keletkező technológiai veszteségből, illetve az ideiglenesen tárolt mennyiségekből tevődik össze. A közlemény szerint a 2021-ben begyűjtött hulladék 74 százaléka vegyes, 10 százaléka bio- és zöld, 7 százaléka csomagolási, 5 százaléka lom, 1 százaléka üveghulladék volt, 3 százaléka pedig az egyéb kategóriába tartozott.
Magyarország 2021-ben módosította hulladéktörvényét, az új jogszabály a hulladékot – a körforgásos gazdaságra való átállás jegyében – nyersanyagként kezeli:
A tervek szerint 2024-től kötelezően visszaválthatóak lesznek az üvegek, a műanyag palackok és a fém italos dobozok, ami fontos előrelépés lehet a hulladék lerakótól való eltérítése és a körforgásos gazdaság megvalósíthatósága tekintetében – olvasható a hivatal közleményében.