Tudomány koronavírus

Összefüggés van a maszkhasználat és a COVID-halálozás között

d3sign / Getty Images
d3sign / Getty Images

Most először vizsgálták nagyobb mintán a maszkhasználat és a COVID-19 miatti halálozás változását – írja az Eurekalerten megjelent sajtóközlemény. Az American Journal of Preventive Medicine tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint idővel a COVID-19-hez kapcsolódó halálozások számának növekedése lényegesen lassabb volt azokban az országokban, amelyek maszkkal kapcsolatos törvényeket vezettek be, mint azokban az országokban, amelyek nem.

„Míg ezt megelőzően számos tanulmány foglalkozott a maszkok COVID-19 esetekre gyakorolt hatásával, kevesebb tanulmány foglalkozott azzal, hogy a maszkviselés csökkentheti-e a COVID-19 okozta halálozások számát, és egyetlen tanulmány sem vizsgálta több ország adatait” – írta a közleményben Sahar Motallebi svéd kutató. A mostani kutatás azért különleges, mert kulturálisan sokszínű, nagyszámú alannyal dolgozik, a kutatók szerint pedig ez is igazolja a maszkok hatásosságát.

A kutatáshoz kiválogatták az ENSZ humánfejlettségi mutatója szerinti leginkább jóléti országokat, az időjárási sajátosságok miatt kihúzták a déli félteke országait, illetve az Egyesült Államokat és Kanadát, mert utóbbi kettőben állami szinten hozzák a szabályozásokat.

Az így maradt 44 országból több milliárd vizsgálható alany maradt a témában.

Az országok közül 27-ben hoztak kötelező maszkviselési szabályokat, 17-ben pedig nem. A  kutatók 2020. február 15., azaz a vizsgált országokban az első megerősített haláleset időpontja és 2020. május 31. között vizsgálták a COVID-19 okozta haláleseteket. Tíz releváns demográfiai, társadalmi, klinikai és időfüggő tényezőt vizsgáltak meg.

A 44 vizsgált ország 2 167 664 igazolt halálesetről számolt be, 1 253 757-ről az arcmaszk-mandátummal nem rendelkező országokban és 913 907-ről az arcmaszk-mandátummal rendelkező országokban. Az egymillió lakosra jutó átlagos COVID-19 halálozási arány 48,40 volt az arcmaszk-használattal rendelkező országokban és 288,54 az arcmaszk-használattal nem rendelkező országokban, és ez lényegesen magasabb a maszkos mandátummal rendelkező országokhoz képest. Az arcmaszkot használó országokban szignifikánsan alacsonyabb volt a halálozások átlagos napi növekedése, mint a maszk nélküli országokban.

Mivel az oltások késése továbbra is kihívást jelent az egészségügyi rendszerek számára szerte a világon, a tanulmány is amellett foglal állást, hogy a lakosság teljes beoltása előtt és után is az arcmaszk továbbra is a COVID-19 elleni egyik legfontosabb megelőző intézkedés.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik