A kanadai CHIME teleszkóp működése első évében több mint 500 gyors rádiókitörést (FRB) észlelt – írja az MIT oldala. Az FRB-k napjaink nagy csillagászati rejtélyei közé tartoznak: a rendkívül rövid, néhány milliszekundumos, nagy energiájú rádiójeleket 2007-ben fedezték fel, és hiába detektáltak azóta többet is, még rengeteg a kérdés velük kapcsolatban. Korábban egyes szakértők felvetették, hogy a rádiókitörések akár földön kívüli civilizációk nyomai is lehetnek, a kutatók többsége szerint ugyanakkor valószínűbb, hogy természetes objektumok, például magnetárok hozzák létre őket.
A CHIME működése kezdetén, 2018 és 2019 között összesen 535 jelet mutatott ki. A távcső kollaborációja, melyben a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) is részt vesz, a közeljövőben mutatja be a CHIME első FRB-katalógusát. A csapat által észlelt gyors rádiókitörések között egyaránt vannak egyszeriek és ismétlődőek.
Az adatok azt mutatják, hogy a jelek az égbolt bármely pontjáról érkezhetnek. A becslések alapján egyetlen nap alatt 800 FRB fordulhat elő az égen, ami azt jelenti, hogy az események igen gyakoriak. A kitörések többsége távoli galaxisokban történhet, észlelhetőségük arról árulkodik, hogy rendkívül nagy energiájú forrásoktól származnak.
Kaitlyn Shin, az MIT munkatársa szerint a CHIME előtt kevesebb mint száz FRB-t mutattak ki. A kutató szerint a teleszkóp adatainak köszönhetően egyre jobban megismerik ezeket a titokzatos jelenségeket.
A CHIME négy rádióantennája minden nap az égbolt feléről gyűjti az információkat. A távcső különlegessége, hogy a digitális adatfeldolgozás révén egyszerre több irányba is képes figyelni.