Tudomány koronavírus

Tényleg mutációs apokalipszis szabadul ránk az oltások miatt?

Mauro PIMENTEL / AFP
Mauro PIMENTEL / AFP

A lassan gyártott oltások és a kifejezetten lassú vakcinázás erősebb és veszélyesebb vírusmutációkhoz vezet – egyre többet olvashatjuk ezt a véleményt is, akár különböző szakértőktől is: először a Bill Gates alapítványának egy korábbi kutatója, Geert Vanden Bossche fejtette ki erről a véleményét, de megjelent már a The Lancet tudományos folyóirat véleményrovatában is egy olyan írás, amelyben a Nemzetközi AIDS Társaság tagjai fejtik ki azt, hogy a fejlődő országokban a lassú vakcinaimport miatt nagy a mutációs veszély, és ez komoly problémává válhat.

„Ez egy rendkívül kisarkított vélemény” – mondja Kemenesi Gábor virológus legújabb videójában a Miérted csatornáján. „Ha egy szakértő ilyen sarkos véleményt fogalmaz meg, ott azért gyanakodjunk. Semmi sem fekete és fehér.”

A kutató szerint ezt az alaptételt az hajtja, hogy hagyni kellene terjedni a vírust. Azok a mutációk, amelyekkel most küzdünk (a dél-afrikai, brit, brazil variáns) mind a vakcinák széleskörű használata előtt jelentek meg. „De játsszunk el a gondolattal, mi történik, ha leállunk a vakcinákkal. Akkor elszabadul a vírus, megtölti a kórházakat, összeomlik az egészségügyi ellátórendszer, és létrejön egy csomó új mutáció, ugyanis virológusként tudom mondani, hogy a vírusnak van egy fix mutációs rátája.

Minél többször hagyjuk, hogy emberről emberre ugorjon, annál több esélye van ezt kihasználni.

A virológus azt is megjegyezte, hogy a brit variáns ilyen szempontból különleges, mert a szakma szerint egy immunhiányos, immungyenge emberben maradhatott meg sokáig, és ezért volt esélye ennyire mutálódni.

„Nincs más hátra, csak vakcinázni, és ezzel párhuzamosan folyamatosan szorítani vissza a járványt. Nagyon fontos, hogy a vakcinázottak is tartsák a távolságot, viseljék a maszkot.”

A kutató a The Lancet véleménycikkére is utal, amelyben leírják, hogy az elérhető vakcinák 78 százaléka jelenleg tíz országban oszlik el. Ez azt a képet festi, hogy nemsokára lesznek teljesen átoltott országok, és lesznek olyanok, amelyekben alig vannak még vakcinázott emberek. A szakértő szerint az ideális nyilvánvalóan nem ez lenne, hanem az, ha nagyjából mindenhol ugyanannyi vakcina lenne elérhető.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik