A Cambridge-i Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy az extrém politikai ideológiákat vallók gondolkodásmódjában van-e valami közös attól függetlenül, hogy a skála jobb- vagy baloldalára húznak. Ehhez 700 amerikaival töltettek ki különböző neuropszichológiai teszteket, amelyek segítségével képesek voltak feltérképezni a mentális rugalmasságukat is. Kiderült, hogy a résztvevők közül azok, akik nagyon extrém politikai nézetekről számoltak be,
Azok, akik mentálisan rugalmatlanabbak, feketén-fehéren látják a világot, és nehezebben értik meg az új perspektívákat. Az elme minél kevésbé rugalmas, valaki annál hűségesebb a saját maga által kiválasztott ideológiához, főleg akkor, ha a biztonság, az egyértelmű információk területén ragaszkodik az elképzeléseihez.
A kutatók már korábban is végeztek kísérleteket a témában, és azt találták, hogy a kognitív rugalmatlanság összefügg az elvakult vallásossággal, nacionalizmussal, valamint az erőszak támogatására való hajlandósággal is.
Talán ez az eredmény egyértelműnek tűnhet, de az elmúlt húsz évben ez volt az egyetlen olyan kutatás, ami azzal foglalkozott, van-e összefüggés a politikai extremitás és a gondolkodásmód között. Érdekes, hogy az olyan kognitív tulajdonságok, mint amilyen a folyékony gondolkodás vagy az önálló gondolkozás, nem játszottak szerepet a választásban.
A kutatás bebizonyította, hogy nem az számít, jobb- vagy baloldalra húz valaki, hanem az, hogy hogyan gondolkodik: aki kevésbé rugalmas és nem képes alkalmazkodni a megváltozott helyzetekre, az nagyobb eséllyel vall extrém politikai nézeteket.