Tudomány

Paraziták segíthetnek az erdők megmentésében

Egy bizonyos cukorbogárfélének több száz, ha nem több ezer fonálféreg lakik a gyomrában, de békében megélnek egymás mellett – sőt, a paraziták még abban is segítenek a bogaraknak, hogy több korhadt fát egyenek, ami jót tesz az erdő ökoszisztémájának, és egészségesebbé teszi a talajt, írja a Science News.

Az Odontotaenius disjunctus cukorbogarak viselkedését igencsak megváltoztatja az, ha fonálférgek laknak a gyomrukban. Jellemzően

az ilyen állatok 70-90 százalékában találhatók meg ilyen paraziták, ami jó hír az észak-amerikai erdők számára.

A Georgiai Egyetem kutatói megfigyelték, hogy azok a bogarak, amelyeknek rengeteg fonálféreg-lárva élősködik a testében, sokkal több korhadt fát fogyasztanak, ami rengeteget segít az erdők tápanyag-körforgásában. A kutatók begyűjtöttek néhány cukorbogarat az egyetem környékéről, korhadt fát adtak nekik, és megfigyelték, hogy mely állatok esznek és emésztenek meg több fát, és melyeknek több az ürülékük, ami gyakorlatilag segít trágyázni az erdők talaját, ezzel segítve a fák és egyéb növények tápanyagellátását.

A jobb oldali a fertőzött bogár. Fotó: Georgiai Egyetem

Kiderült, hogy azok a bogarak, amelyek szervezetében megtalálható volt a féreg, 15 százalékkal több korhadt fát fogyasztottak, mint a parazitamentes társaik. A kutatók azt is megfigyelték, hogy ezek a példányok jellemzően

nagyobbak is voltak a többieknél, valószínűleg pontosan a megnövekedett táplálékigény miatt. 

A bogaraknak semmi hátrányuk nem származik abból, hogy fonálférgekkel élnek együtt, a paraziták a testnedveiket szívják, ami maximum annyiban hátráltatja a kitinpáncélosokat, hogy kevesebb energiájuk van.

A következő lépés valószínűleg az lesz, hogy a kutatók megfigyelik, vajon hogyan viselkednek ugyanazok a rovarok a fertőzés előtt és után. Ezzel ki lehet majd zárni azt, hogy esetleg azért fertőződnek meg a férgekkel, mert már eleve többet esznek.

A kutatás egyébként azt hivatott bebizonyítani, hogy a paraziták ugyanolyan fontos részei az ökoszisztémának, mint a többi állat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik