A fiatal hawaii barátfókák nagyon furcsán viselkednek mostanában: a Hawaii Barátfóka Kutatóprogram munkatársai több esetben is megfigyelték már, hogy az állatok angolnával az orrukban járnak-kelnek, ráadásul látszólag nem is zavarja őket a furcsa kiegészítő. A veszélyeztetett állatfajt megfigyelő kutatócsoport értetlenül áll a jelenség előtt,
A legjobb tippjük egyébként az, hogy a fókák, amikor élelmet keresnek, olyan szakadékokba és repedésekbe dugják bele az orrukat, amilyenekbe nem kellene, szimatolás közben pedig valahogy felszippantják az angolnákat. Az viszont nem tiszta, hogy a fókáknak ez miért nem fájdalmas, és hogy az angolnák ezt hogy nem tudják megakadályozni. Utóbbiak ugyanis viszonylag hamar elpusztulnak a fókák orrlyukában.
Néhány évvel ezelőtt már jelentettek hasonlókat állatvédők, akkor akadt olyan fóka is, amelynek nagyjából 60 centiméteres angolna szorult az orrába, úgy, hogy nagyjából csak 10 centi látszott ki belőle. Amikor kihúzták az elpusztult állatot, a fóka nem szenvedett különösebben, és egyáltalán nem vérzett semmije.
A NOAA egyébként beszámolt róla, hogy az elmúlt negyven évben, mióta a veszélyeztetett hawaii barátfókákat megfigyelik, nem igazán találkoztak hasonlóval az elmúlt néhány éven kívül. Egyelőre nem tudni, hogy mi ez az új jelenség az állatoknál, és azt sem, hogy milyen célt szolgál, vagy hogy a fókáknak miért nem kellemetlen.