A nyugati civilizáció egyik legismertebb bűnszervezete, a szicíliai maffia, az 1870-es években jelent meg. A csoport később gazdasági és politikai befolyásra tett szert Olaszország távolabbi pontjain, illetve az Egyesült Államokban is.
Arcangelo Dimico, a Belfasti Királynői Egyetem munkatársa csapatával azt feltételezi, hogy a szicíliai maffia a narancs és citrom utáni keresletnek köszönhette hatalmát – számol be a Belfasti Királynői Egyetem oldala. A gyümölcsök azután váltak felkapottá, hogy egy skót orvos, James Lind a 18. század végén felfedezte, hogy a citrusfélék magas C-vitamin tartalmuk miatt segítenek a skorbut megelőzésében és kezelésében.
Bár a szervezet az utóbbi 140 évben gyilkosságairól, robbantásairól, sikkasztásairól és egyéb bűncselekményiről vált hírhedtté, eredetéről viszonylag keveset tudni.
A Dimico vezette csapat az 1881-1886-os és 1900-as országgyűlési felmérések iratanyagát elemezve különleges adatokat gyűjtöttek a korszak szicíliai településeiről és kerületeiről. Az eredmények alapján az 1880-as években azokon a területeken volt leginkább jelen a maffia, ahol citrusféléket termesztettek.
Dimico szerint az 1800-as években Szicília domináns volt a gyümölcsök nemzetközi piacán, a látványosan megnövekedett kereslet hatására pedig jelentős bevételekre tettek szert azok, akik képesek voltak megfelelő körülményeket teremteni a narancs és a citrom számára.
A magas bevételek, a gyenge jogállamiság, a személyek közti bizalmatlanság és a nagy szegénység miatt a citrustermesztők a tolvajok és rablók fő célpontjaivá váltak.
Korábban a szakértők úgy vélték, hogy a bűnszervezet a korszakban a régió gyenge intézményes környezete és politikai instabilitása miatt vált meghatározóvá. Az új tanulmány viszont olyan bizonyítékokat mutat be, melyek alapján a maffia a felemelkedését a gazdasági fellendülésnek köszönheti.
(Kiemelt kép: Pixabay)