Tudomány

Úgy tűnik, a Zika-vírus sokkal veszélyesebb, mint hitték

Korábban amerikai tudósok úgy vélték, abban az esetben, ha az anya a terhesség első harmadában Zika-vírussal fertőződött meg, akkor 1-13 százaléka a valószínűsége annak, hogy a vírus kóros kisfejűséget okoz a születendő gyereknél.

Anthony Fauci elmondta, hogy valójában ennél sokkal nagyobb a kockázat, ha figyelembe veszünk más rendellenességeket, a többi között az idegrendszeri problémákat, amelyek a gyerek fejlődése során okoznak tartós betegségeket. Ezek között említette a hallás- és látáskárosodást.

Ha a veleszületett rendellenességekről beszélünk, úgy gondolom, hogy ez a mutató 13 százaléknál jóval nagyobbnak mutatkozik. Valami nagyon nyugtalanító dolog felé tartunk a megállapításainkkal

– mondta.

Az egyetem és a Reuters hírügynökség által tartott rendezvényen, Marcia Castro, aki a Harvardon a népességkutatás szakértője, elmondta: Brazíliában a kutatók most a Zika-vírussal fertőzött gyerekek első hullámát vizsgálják, akik most egyévesek lesznek. Ezeknél a gyerekeknél az agyvérzés, a fokozott nyugtalanság és gyakori sírás mellett olyan tünetek is megjelennek, mint a súlyos reflux, ami akadályozza a táplálkozást. Kérdéses, hogy ezek a gyerekek meddig élnek – tette hozzá.

Marcia Castro beszélt egy kísérletről, amelyet egereken tanulmányozták a Zika-vírussal hatását, kiderült a betegség a felnőtteknél megtámadja az agyat. A fertőzés feltehetően hatást gyakorol a hosszú távú memóriára és depressziót válthat ki.

Amerikai egészségügyi tisztviselők azt tanácsolják a terhes nőknek, hogy Zika-vírussal terjedése miatt halasszák el esetleges utazásaikat tizenegy délkelet-ázsiai országba.

Az ajánlás csütörtökön jelent meg, és Bruneit, a Fülöp-szigeteket, Indonéziát, Kambodzsát, Kelet-Timort, Laoszt, Malajziát, a Maldív-szigeteket, Mianmart, Thaiföldet és Vietnamot nevezte meg.

Az amerikai járványügyi hatóság tájékoztatása szerint a Zika-vírussal már évek óta megtalálható Délkelet-Ázsiában, egyes helybeliek immunisak rá. Tavaly számos amerikai turista megfertőződött, ezért a vírus veszélyt jelenet az odalátogatókra.

A megbetegedett embereknél a kór lefolyása legrosszabb esetben enyhe és időleges lehet. A fertőzés azonban a terhes nők esetében súlyos agykárosodást okozhat a magzatnál.

Az Afrikából származó Zika-láz 2014 februárjában jelent meg az amerikai kontinensen. A Zika-vírussal szúnyogok terjesztik. A rovar csípését követő 3-12 napon belül négy emberből háromnál megjelennek a betegség tünetei, köztük az enyhe láz, a bőrkiütés, a fejfájás és az ízületi fájdalom.

(MTI)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik