A 4000-6000 ezer évvel ezelőtt élt tölgyfák, fenyők, mogyoróbokrok maradványai Cornwall és Wales partjai mentén az után váltak láthatóvá, hogy a hatalmas hullámok a tengerbe mosták a homokot a strandokról. Az egyik legnagyobb prehistorikus erdőre a cornwalli Mount-öbölben bukkantak, ahol tölgyfa, bükkfa és fenyő rönkök emelkednek – némelyik öt méter magasan – a tengerparton.
A tudósok körében közismert ezeknek a víz és földalatti erdőknek a léte, a geológusoknak azonban most lehetőségük nyílt arra, hogy szénizotópos meghatározással kiderítsék korukat és megállapítsák, hogy az egész Mount-öblöt erdőségek borították 4000-6000 ezer évvel ezelőtt.
Ez az az időszak, amikor a Brit-szigeteken élő emberek lassan felhagytak a vadászó életmóddal és elkezdtek növényt termeszteni.
“A viharok kettő-ötméteres fenyő és tölgyfa rönköket hoztak a felszínre, valamint mogyorócserjék maradványait jól megőrződött mogyoró- és makkterméssel… Ezek az erdők négy és öt ezer éve nőttek a térségben, amikor az éghajlat kicsit melegebb volt, mint ma” – idézte a BBC hírportálja Frankie Howie-t, a cornwalli vadvédelmi és erdészeti felügyelőség illetékesét.
A rönköket várhatóan újra betemeti majd a dagály által a tengerpartra kihordott homok a következő hónapokban.
A viharok nemcsak erdők nyomait tárták fel, a térségben hajóroncsok, Devon grófságban egy vaskori település maradványai is felszínre kerültek.
A felfedezésekről készült fotókat ide kattintva nézhetik meg.