Tudomány

Milyen tetőre érdemes napelemet tenni?

Egyre szélesebb körben gondolják úgy, hogy megújuló energiákba fektetni nem csak környezetbarát dolog, hanem kifizetődő megoldás.Azonban ahhoz, hogy beruházásunk valóban 7-8 év alatt megtérüljön, néhány dolgot érdemes szem előtt tartani.

Ami a házi megújuló energia-rendszereket illeti, a lakosság számára a tetőre telepített napelemes rendszerek lehetnek az igazán vonzóak, hiszen egy általában kihasználatlan felületről beszélünk. Egy ilyen rendszer ára ma kb. havi 10.000 Ft-os villanyfogyasztást kiváltva, egy kilowatt csúcsteljesítményű rendszerre alig több mint egymillió forint. Ökölszabályként minden további egy kilowattos teljesítményre (mely évente nagyjából 1100-1200 kWh mennyiségű energiát termel) további 500 ezer forintot lehet számítani.

 

Azonban ahhoz, hogy a beruházásunk valóban 7-8 év alatt megtérüljön, van néhány olyan szempont, amit érdemes szem előtt tartani. Hazánk abban a szerencsés helyzetben van, hogy mind a monokristályos, mind a polikristályos szilícium napelemeket kiválóan lehet használni. Előbbi direkt fényben működik igazán hatékonyan, utóbbi a szórt fényt képes nagy hatékonysággal átalakítani. Az áruk közel megegyezik, hatásfokuk egyaránt 18-20%. Itthon forgalmaznak még vékonyrétegű napelemeket, ezek jóval olcsóbbak, viszont hatásfokuk mindössze 6-8%, így nem túl helytakarékosak.

Mivel Magyarország az északi-félgömbön van, a háztetőnk déli részét éri a legtöbb napsugár, tehát akkor járunk a legjobban, ha a délihez közeli fekvésű tetőfelületet használunk fel. Egy másik fontos hatékonysági elv a tető dőlésszöge. Ugyan a különböző gyártók termékei eltérhetnek, a szakemberek mérése szerint a 40°-os dőlésszög az ideális a fotovoltaikus (PV) paneleknek. Ha ennél meredekebb a tetőnk, az kevésbé problémás, mintha laposabb, ugyanis az öntisztulás, a por gyors lemosódása, a hó gyors lecsúszása is sokat számít a napelem hatékonyáságban.

Magyar viszonyok között a délkelet-délnyugat, 30-50 fok közötti állapotokban tapasztalati adatok szerint sem több pár százaléknál a veszteség az optimálishoz képest. A kivitelezők, energetikusok ajánlása szerint tehát a megközelítőleg déli, nem túl lapos vagy meredek tetőknél érdemes ajánlatot kérni egy napelemes rendszerre – már csak az a fontos, hogy semmi ne árnyékoljon rá a kiszemelt felületre.

Bármelyik kivitelező hamar eldöntheti egy helyszíni szemlén, hogy épp az Ön házteteje mennyire alkalmas a telepítésre, de akit érdekel a téma, szeretne egyedül tervezgetni-számolgatni, az Európai Unió ösztönzésére létrehozott kalkulátorral néhány adat megadásával megismerhetisaját házának adottságait. Számolja ki, milyen hatékonysággal dolgozik vagy dolgozna a napelem az Ön háztetőjén!

Ajánlott videó

Olvasói sztorik