Az új-zélandi Otagói Egyetem egész gyermekkorra kiterjedően vizsgálta a televíziónézési szokásokat, és az erre visszavezethető felnőttkori antiszociális jegyek egész sorát elemezte.
A kutatók nagyjából ezer olyan gyermeket követtek figyelemmel, akik 1972–73-ban születtek az új-zélandi Dunedinben. Öt- és tizenöt éves koruk között a szakemberek kétévente megkérdezték őket televíziózási szokásaikról.
Az eredmények szerint a többet tévéző gyerekek ellen felnőttkorukban nagyobb valószínűséggel született büntetőjogi felelősséget megállapító ítélet, és nagyobb eséllyel váltak antiszociális személyiségjegyeket mutató felnőttekké.
Az Otagói Egyetemen dolgozó Bob Hancox szerint a későbbi büntetőjogi felelősségre vonás kockázata nagyjából 30 százalékkal növekedett minden újabb órával, amelyet a gyerekek tévénézéssel töltöttek egy átlagos hétköznap este.
A Pediatrics című folyóirat internetes oldalán közölt tanulmány összefüggést mutatott ki továbbá a túlzott gyerekkori tévézés és a felnőttkori agresszív személyiségjegyek, a gyakori negatív érzelmek és a társadalomba való beilleszkedést súlyosan hátrálható antiszociális személyiségzavar fokozott kockázata között.
Nem a szülőkkel volt a gond
Az eredmények szerint az összefüggés nem a felmérésében részt vevők társadalmi-gazdasági helyzetével, a korai gyermekkorban jelentkező agresszív vagy antiszociális viselkedéssel vagy a szülők nevelési szokásaival volt magyarázható. Mint arra a kutatók rámutattak, nem a már antiszociális jegyeket mutató gyerekek néztek többet televíziót, hanem a túl sokat tévéző társaik váltak hajlamosabbá arra, hogy a későbbiekben antiszociálisan viselkedjenek, ilyen személyiségjegyeket mutassanak – idézte a tanulmányt az EurekAlert című tudományos portál.
Az Amerikai Gyermekgyógyászok Szövetsége (AAP) legfeljebb napi egy-két óra minőségi televíziózást ajánl a gyerekeknek.