Tudomány

Leleplezték a legősibb emberi krimit

Az emberi erőszak legrégebbi esetéről tanúskodik az az ősi koponya, amelyet Kína déli részén fedeztek fel.

A koponyát, amelyet emlősök csontjaival együtt 1958-ban tárták fel a Maba barlangban Kuangtung  tartományban, egy nemzetközi kutatócsoport újra megvizsgálta, és következtetéseit az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS legújabb számában ismertette.

A szakértők szerint mielőtt az áldozatot eltemették volna, valamilyen nagy rágcsáló, vélhetően egy tarajos sül lakmározott belőle, megsemmisítve arca jelentős részét.

Az áldozat, akinek a nemét nem sikerült megállapítani, 150-200 ezer évvel ezelőtt élt. A tudósok bal halántékán egy tompa tárggyal – kővel, furkósbottal – okozott sérülést fedeztek fel – olvasható a BBC hírportálján.

“Ismertek ennél régebbi sérülések is, de ez az első eset, amelyet a jelek szerint egy másik ember okozott. Egy nagyon célzott, nagyon lokalizált sérülésről van szó” – hangsúlyozta Erik Trinkaus, a St. Louis-i Washington Egyetem professzora, a tanulmány társszerzője.

A korabeli vadászó-gyűjtögető közösségek tagjai nagyon kemény életet éltek. Közepes, vagy nagytestű állatokra vadásztak, amelyekhez igen közel kellett lopódzniuk, ha el akarták ejteni a zsákmányt. Így nem lehet kizárni egy vadászbaleset lehetőségét sem.

A trauma mindazonáltal nem okozta a sebesült azonnali halálát, mivel a koponyatörés begyógyult, a hetekkel, hónapokkal később bekövetkezett haláláig az illető amnéziában szenvedhetett.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik