Nemrégiben említettünk egy nyolcadik századi ír esetet, ahol az élőhalottak miatt félelemből két holttest szájába köveket tömtek.
Most a toszkánai Baratti tengerpartján bukkantak régészek egy talán a nyolcadik századból származó ír leleteknél is izgalmasabb maradványokra. A hatodik században élt szent, San Cerbone székesegyházát és kriptáját kutatták, amikor egy másik, az ezerkétszázas évekre datált sírt fedeztek fel nagy meglepetéssel.
A kiásott múmia szájában ugyanis szögeket találtak: négy darab, négy centiméter hosszú, görbe vasszöget, amelyeket a halott szájcsontjába vertek be. A tetem egy huszonöt-harminc éves nőé volt, akit meztelenül hantoltak el.
A régészek feltételezik, hogy kortársai boszorkánysággal vádolták. Ennek ellenére a megalázott halottat egy templom közelében, szentelt földben helyezték el.
“Ez talán azzal magyarázható, hogy a boszorkánynak tartott nő befolyásos család tagja volt, és rokonainak sikerült elintézni, hogy végül szentelt földbe helyezzék” – mondta az olasz sajtóban az ásatást vezető Alfonso Forgione, a L’Aquilai Egyetem régésze.
A feltételezett boszorkány közelében temették el azt a tizenhét éves lányt is, akinek sírjában egy zsákocskát találtak, benne tizenhét darab dobókockával.
A 13. században a kockázás alantas és ördögi szerencsejátéknak számított, amelyet tiltottak, főleg nőknek. A tudósok szerint a fiatal nő prostituált lehetett, és istentelen mesterségére a sírjába tett dobókockák utaltak.