Az erőteljes végtagokkal, páncéllemezekkel és furkósbotszerű farokkal rendelkező növényevő Ankylosaurus “összeforrt gyík” figyelemre méltó épségben megmaradt csontvázát egy munkás fedezte fel a napokban.
A kitermelést végző Suncor Energy három hétre felfüggesztette a munkálatokat, hogy a kutatók kiáshassák és elszállíthassák a várhatóan öt méter hosszú és két méter széles leletet az albertai Royal Tyrrell Múzeumba.
A dinoszaurusz-csontváz felbukkanása az észak-albertai helyszínen igen meglepőnek számít, hiszen a területet tenger borította a gyík korában.
“Még sohasem találtunk dinoszauruszt ezen a helyen. Mivel a területet egykor tenger borította, leginkább gerinctelenek, például kagylók vagy ammoniteszek maradványai kerültek elő” – magyarázta Donald Henderson, a dinoszauruszokkal foglalkozó Royal Tyrrell Múzeum egyik kurátora.
A szakértő megjegyezte azt is, hogy a lelet a legkorábbi időből származó teljes dinoszauruszfosszília Albertában.
Az Ankylosaurus legjellegzetesebb tulajdonsága a csomókból és lemezekből álló, bőrbe ágyazódott csontos páncélzat.
A bőrcsontok a krokodiloknál, az övesállatoknál és egyes gyíkoknál is megtalálhatók. A csontot valószínűleg egy kemény szaruréteg borította.
Az Ankylosaurust az amerikai őslénykutató, Barnum Brown nevezte el 1908-ban. A neve az ógörög ankülosz ‘hajlott’ és szaürosz ‘gyík’ szavak összetételéből származik.
Brown a névvel egy orvosi kifejezésre, az ankylosisra kívánt utalni, ugyanis a koponyát és a testet összeforrt csontos páncélzata tette merevvé, emiatt a nevet gyakran ‘merevített gyíknak’ is fordítják.
AJÁNLOTT LINKEK:
Tudj meg még többet az Ankylosaurusról! (Wikipedia)