Tech

Ez az író 160 éve megjósolta a mesterséges intelligencia felemelkedését

Wikimedia Commons / Közkincs
Wikimedia Commons / Közkincs

Nagyjából 160 évvel ezelőtt Samuel Butler angol író megdöbbentő pontossággal jósolta meg a mesterséges intelligencia (MI) felemelkedését – eleveníti fel az IFLScience. A szerző egyik írásában olyan jövőképet vázolt, amelyben gépeink öntudatra ébrednek, és átveszik az irányítást.

Butler 1863. június 13-án kelt, Cellarius álnéven írt levelében az új-zélandi The Press szerkesztőjéhez fordult. A dokumentum az utóbbi időkben az MI felemelkedése miatt vált felkapottá a közösségi oldalakon, miután Peter Wildeford, az Institute for AI Policy and Strategy munkatársa megosztotta az X-en.

A Darwin Among The Machines (Darwin a gépek között) című levélben a szerző a gépek gyors fejlődéséről szóló gondolatokat a természetes kiválasztódás útján történő evolúció elméletével ötvözte.

Azzal érvelt, hogy a gépek egy nap komplexitásban és képességekben meghaladhatnak minket, felsőbbrendűségük pedig végül lehetővé teheti számukra, hogy elragadják tőlünk a domináns faj szerepét.

Megelőzte a korát

Butler szerint a gépek napról napra több teret nyernek, mi pedig egyre alárendeltebbé válunk. Eközben az emberek apránként őket gondozó, fejlesztő rabszolgákká alakulnak, és egész életüket a mesterséges élet fejlesztésének szentelik.

A szerző úgy látta, mi magunk teremtjük meg örököseinket, amelyeknek az emberi értelemhez hasonlítható önszabályzó és önműködtető erőt biztosítunk.

Butler arra jutott, végül mi leszünk az alsóbbrendű faj.

Úgy is vélte ugyanakkor, hogy a gépeknek nem lesz szükségük a Homo sapiens célzott elnyomására vagy pusztítására, ahogy nekünk sincs szükségünk arra, hogy aktívan irtsuk a kutyákat, macskákat és egereket. Sőt, a háziasítással vitathatatlanul javítottuk is egyes állatok életén.

Mint írta, egy nap az emberek hasonló módon válnak majd a gépek háziállataivá, és ez az állapot még kedvező is lehet fajunk számára. Érvelése szerint a húsfogyasztás sokkal többet tett hozzá az „alacsonyabb rendű” állatok életéhez, mint amennyit elvett, és ez lesz a helyzet a gépek és emberek kapcsolatával is.

Butler elképzelései több mint 160 év távlatából egészen elképesztőek: csupán négy évvel Darwin A fajok eredete című korszakalkotó műve után, jóval a telefon, az autó, a rádió és más találmányok elterjedése előtt vetette papírra gondolatait. Az MI forradalmának küszöbén egészen lenyűgöző, hogy az író mennyire megelőzte a korát.

Hogy végül a mesterséges intelligencia valóban átveszi-e az irányítást, az napjainkban rengeteg szakértőt foglalkoztat. Egyes kutatók attól tartanak, hogy a ránk nézve nem éppen kedvező választ már a mi életünkben megkaphatjuk.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik