Tavaly júniusban írtunk arról, hogy két Twitter-felhasználó azzal vádolta Donald Trumpot, hogy az elnök megsértette az amerikai alkotmány szólásszabadságról szóló első kiegészítését, mivel blokkolta őket a mikroblogon.
A kérdésben még a jogászok sem értettek egyet, ám egy szövetségi bíró viszont most ítéletet hozott, miszerint az interaktív felület, ahol az emberek Donald Trump elnök tweetjeire reagálhatnak, nyilvános fórumnak tekinthető,
Az elnök által használt @realDonaldTrump fiók 2016-ban tiltott le a két felhasználót, miután azok több olyan üzenetet írtak, amiben az elnököt kritizálták. Mint bármelyik más twitteres, Donald Trump is rendszeresen tilt le trollokat, kritikusokat, és más követőket a közösségi platformon,de mivel az Egyesült Államok elnökéről van szó, ő nem tekinthető átlagos felhasználónak.
Az egyik twitterest azután tiltották le, hogy egy Trump-ellenes mozgalmat reklámozott, majd egy olyan GIF-et posztolt az elnöknek, amin Ferenc pápa láthatóan kellemetlenül érzi magát az elnök társaságában. A másik felhasználó, Joe Papp egy olyan tweet miatt kapott tiltást, amiben a #fakeleader, azaz hamis vezető hashtaget használta.
Az amerikai kerületi bíró, Naomi Buchwald elutasította a Trump-adminisztráció azon álláspontját, hogy az elnök a felhasználók tiltásával csak a privát személyiségéhez fűződő jogait gyakorolta. Az elnök tweetjeire érkező válaszokat ugyanis nem csak Trump láthatja, hanem milliónyi ember, akiket a tiltás után nem érhettek el a felperesek véleményei, ez pedig sérti a szólásszabadságot.