A Qualcomm és az Apple már több mint tíz éve partnerek, a chipgyártó felel azokért a modemchipekért, amelyekkel a telefonok képesek vezeték nélküli hálózatokra kapcsolódni, gyakorlatilag egy kulcsfontosságú komponenst adnak az iPhone és iPad készülékekbe.
A két cég kapcsolata az utóbbi hónapokban viszont rendkívül feszült: januárban az Apple nekiment partnerének, és egymilliárd dolláros pert indított azzal a váddal, hogy a Qualcomm
és olyan technológiák után is beszedték pénzt, amelyekhez semmi közük nem volt, így például a TouchID, a kijelző, vagy a kamera után.Az alapvető gondot az okozza, hogy az Apple használati licenszdíjat is fizet a Qualcommnak minden eladott iPhone után a chipek árán felül, de az összeg alapja az eladott iPhone teljes értéke. Az Apple azt szeretné, hogy a licenszdíj összegét a Qualcomm komponense, ne pedig a készülék egésze alapján számítsák.
Az Apple januári perében azt is említette, hogy a chipgyártó visszaélt monopolhelyzetével az elmúlt években, és megakadályozta, hogy másik beszállítót válasszanak. Ezt követte két szabadalmi per, amit már Kínában és az Egyesült Királyságban indítottak.
Április 10-én megérkezett a chipgyártó válasza: elutasítják az Apple által említett vádakat, és meghatározatlan összegű kártérítésre tartanak igényt. A 139 oldalas kérvényben sok minden elhangzik: szerződésszegések, a Qualcomm szerint az Apple nem használja ki chipjeik valódi teljesítményét, és félrevezetően képviselik termékeiket. (Kevesen tudják, de az Apple a tavaly megjelent iPhone 7 és iPhone 7 Plus termékek egy részébe már az Intel chipjeit építette.)
Állításuk szerint az Apple azt is megtiltotta, hogy nyilvánosan közzé tegyenek összehasonlításokat az Intel és a Qualcomm modemekkel működő iPhone-ok teljesítménykülönbségéről, és
A Qualcomm vezérigazgatója, Don Rosenberg közleményben fejezte ki csalódottságát. Szerinte az Apple nem lett volna képes felépíteni a cég fő bevételét jelentő, különösen sikeres iPhone-franchise-t, ha nem támaszkodik a Qualcomm technológiájára.
“A cég egy évtized után nem ismeri el technológiánk valódi értékét.”
A chipgyártót több vád is érte az elmúlt évben versenyellenes gyakorlata miatt. Két éve a kínai kormány számára kellett egymilliárd dollárt fizetnie egy 14 hónapig tartó antitröszt-ügy során. Tavaly decemberben pedig a dél-koreai versenyhatóság büntette 850 millió dollárra kereskedelmi praktikái miatt.