Szórakozás

Sportsérülés? A karosszékben is bekövetkezhet

térdsérülés (térdsérülés)
térdsérülés (térdsérülés)

A sportot veszélyes üzemnek tartjuk, és valóban: minél aktívabb életet él valaki, annál nagyobb az esélye a kisebb-nagyobb sérüléseknek, de okozhat az edzés hiánya is gondot.

Mi a teendő, ha bekövetkezik a baj? – teszi fel a kérdést a HáziPatika.com.

A leggyakoribb sportsérülések

Bár a “csúcsra járatott” sportolóknál sokkal többször fordulhat elő a végsőkig igénybe vett mozgásszervek, az izmok, inak, csontok sérülése, de a legegyszerűbb otthoni testedzésnél, sétánál, kocogásnál, tornánál, edzőtermi mozgásnál sem ritka. A boka és más ízületekben bekövetkezett ficamok, rándulások, az izomhúzódások, a térdszalagsérülések, az Achilles-ín sérülése, és a legkülönbözőbb helyeken előforduló, nyílt vagy fedett csonttörések a leggyakoribbak.

Mindegyikre jellemző, hogy meglehetősen nagy fájdalommal jár, és hogy az érintett segítségre szorul, a közvetlen elsősegélynyújtáson túl mihamarabb orvoshoz kell kerülnie.

Jaj, a bokám!

A boka kellemetlen és fájdalmas sérülése például a bokaízület rándulása, ficama. Akkor fordul elő, ha a lábfej egy rossz lépés következtében vagy a talaj egyenetlensége miatt olyan helyzetbe kerül, hogy a lábszárral belülről nyitott szöget zár be, hétköznapi kifejezéssel élve “alátörik”. Rándulás esetében az ízületi fej eltávolodik az ízületi vápától, a szalagok és az ízületi tok megnyúlnak vagy részben elszakadnak, de az ízületet alkotó csontok az erőhatást követően visszaugranak a helyükre. Ficamról beszélünk, ha az ízületi fej kiugrik a vápából, és nem is tér oda vissza: ez a sérülés együtt járhat a szalagok és az ízületi tok szakadásával is.

Mindkét sérülés a boka körüli erős fájdalommal jár, a sérült csak nehezen vagy egyáltalán nem tud járni, duzzanat, bevérzés, lilás elszíneződés látható a bokatájon. A fájdalomra és a duzzanatra egyaránt jó hatású a jegelés, hideg vizes borogatás. Jeget legegyszerűbben a mélyhűtőből szerezhetünk: ha nincs lehűtött, hűtőtáskába való jégakku, akkor egy zacskó tej vagy mirelit borsó is tökéletesen megfelel a célnak. Arra vigyázni kell, hogy a jeget ne közvetlenül tegyük a fájós testrészre, hanem például egy törülközőbe csavarva. Többfajta lokális hatású fájdalomcsillapító hatású krém, gél, tapasz, spray is kapható. Természetes duzzanatcsökkentő és fájdalomenyhítő szerek árnikából és fekete nadálytőből is készülnek. A megrándult bokát tanácsos rugalmas pólyával, fáslival, esetleg a patikákban kapható hideg nyomókötéssel rögzíteni, és szívmagasságnál magasabbra “felpolcolva” pihentetni.

A kificamodott boka “házilagos” helyretételével nem szabad kísérletezni, hiszen e jó szándékkal a laikus még nagyobb bajt is okozhat. Fontos helyette mielőbb orvoshoz fordulni, mert a késlekedéssel nehezebben kezelhetővé válik a sérülés, ha például az időközben kialakult erős duzzanat akadályozza a beavatkozást, vagy a vérömleny károsíthatja a porcok felszínét. A szakrendelőben vizsgálattal, képalkotó eljárásokkal tisztázzák, nem történt-e a ránduláson kívül más is, például törés, szalagszakadás, csontleválás, van-e szükség további beavatkozásra, gipszelésre, műtétre. Nem célszerű bagatellizálni a történteket, hiszen ha nem áll teljesen helyre, vagy ha a boka rögzítő rendszere meglazul, később, akár sportolás nélkül is könnyen történhet ficam. Előfordult olyan, hogy valaki egy karosszékből akart csak felállni, amikor a bokája “aláfordult” és súlyos ficamot szenvedett.

Meglazult térdszalagok

Fájdalmas és hosszadalmasan kezelhető a térd sérülése is. Leggyakrabban az elülső keresztszalag megnyúlása, szakadása fordul elő a térd oldalirányú kimozdulásával, a lábszár “kicsavarodásával“. Síelés közben például gyakori oka, hogy a túl keményre állított síkötés nem old le, de más sport közben is előfordulhat, akár egy baráti focizás közbeni szabálytalan becsúszás, lökés következtében. Lényege, hogy a sportoló lába rosszul, nem megfelelő szögben érkezik a talajra. A sérülés pillanatában az illető erős pattanó hangot hall, és éles fájdalmat érez, a térdkalács fölött pedig egyre növekvő duzzanat jelenik meg.

Az elsősegélynyújtó első feladata ebben az esetben is a láb teljes tehermentesítése, nyugalomba helyezése, felpolcolása. A sérült ízületek esetében a pihentetés azért is fontos, mert az érintett testrész további terhelése esetén ilyenkor könnyebben fordulnak elő újabb sérülések. A rögzítés, fáslizás is fontos, a jegelés pedig nemcsak a fájdalmat csökkenti, hanem a gyulladásnak is elejét veheti, a duzzanatot is mérsékli. Ezek után a következő lépés azonban mindenképpen a beteg azonnali, kíméletes orvoshoz szállítása legyen! Az esetleges csontsérüléseket, töréseket a röntgenfelvétellel lehet kizárni. Ha a térdízület tokjában vérömleny lép fel, punkcióra, injekciós tűvel való leszívásra is szükség lehet.

A teljes cikket elolvashatja, ha ide kattint.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik