Bizonyíték: az NB I nem készít fel a nemzetközi szintre

A 31. percben emberhátrányba került, így szemernyi esélye sem maradt a tisztes helytállásra az Újpestnek, az Európa Liga második selejtezőkörének első meccsén a Sevilla FC ellen (Sevilla-Újpest 4-0).

A szurkoló eddig sem kergetett illúziót, akkora a két csapat közt az érték-, és tudáskülönbség. Így aztán különösen jó volt látni, hogy a Vidivel ellentétben – amelyik magyaros célfutballal tördelte 0-0-ra a Sevillánál nagyságrenddel gyengébb, de a fehérváriaknál jóval erősebb Ludogorets játékát – a lila-fehérek megpróbáltak futballozni, földön felvinni a labdát az ellenfél térfelére.

Jutalmuk két kihagyott helyzetecske és épp annyi kapura lövés lett fél óra alatt, mint amennyit a Vidi az egész meccsen keresztül bemutatott.

Ami azonban szembeötlő különbség volt mindkét mérkőzésen, hogy a magyar klubok játékosait az NB I láthatóan nem készíti fel a nemzetközi futball középső és felső szintjére sem.

Az újpesti labdarúgók például láthatóan fel sem fogták, micsoda sebességgel indulnak be üres területekre a Sevilla támadói – labda nélkül nem „szkennelték” elég sűrűn a körülöttük lévő teret, így gyakran későn reagáltak, lemaradtak –, ráadásul ezen alkalmakkor rendre hajszálpontos labda érkezett a középpályáról. A spanyol csapat az összes akciógólját, de a büntető előtti szituációt is ennek köszönhetően alakította ki.

Tény: a magyar bajnokság a labda nélküli mozgás és a támadó harmadban lévő futósebesség terén messze le van maradva.

Már az európai középszinten, ahol a Ludogorets tartózkodik, sokkal pontosabban passzolnak, csapatszinten védekeznek és támadnak a klubok – nem nyúlik szét annyira a csapat. A jobb csapatok már mind a letámadásos védekezést alkalmazzák – presszing, vagy gegenpressing –, ahol a labdást és a passzsávját csapdázzák, és csak akkor szabálytalankodnak, amikor már nagyon muszáj (a Sevilla és a Ludogorets például együtt, 180 perc alatt se szabálytalankodott annyit, mint a Vidi egy meccs alatt (22/23)).

Mindettől függetlenül a 31. percig újpesti részről még tényleg egészen rendben volt a mérkőzés. Ekkor sajnálatos módon Andris Treimanis lett játékvezető elrontotta az Újpest játékra vonatkozó elképzelését azzal, hogy kiállította Pauljevicset. A büntetőhöz nem férhet kétség, hiszen valóban megrántotta ellenfelét, és mivel nem a labda megszerzésére irányult a mozdulat, sajnos jogosan büntette a magyar csapatot a játékvezető.

A piros lap, a tizenegyes és a büntető:

A piros lapot követően a mérkőzés véget ért az Újpest számára, ráadásul úgy, hogy a Sevilla a második félidőben az addig sem túl nagy tempóhoz képest még két fokozattal visszakapcsolt.

Nagyon sajnálom, hogy nem tudtunk 90 percet játszani a piros-fehérek ellen. Bízom benne, hogy a visszavágón telt ház előtt, a szurkolóink támogatását élvezve, egy kellemes estét, élményt szerezhetünk majd mindenkinek otthon. Köszönöm, hogy többen is eljöttek ilyen messze szurkolni nekünk

– értékelte a párharc első meccsét Nebojsa Vignjevic újpesti részről..

Pablo Machín a Sevillánál az első tétmérkőzésén ült a kispadon, bár meglehet, egy két felkészülési találkozója erősebbre sikeredett, mint a csütörtök esti.

Nem mondom, hogy nem szerezhettünk volna több gólt, de teljesítettük az első tétmeccsre kitűzött célt. Csapatként működtünk, amely a jövőben is követendő felfogás. Egy-két játékosom nem a megszokott posztján szerepelt, amihez még nem tudott alkalmazkodni, de más negatívumot nem láttam. Leültünk videózni, elemezni, hogy mindenki lássa mi a szerepe és a feladata

– értékelt a Sevilla mestere. A visszavágót jövő csütörtökön rendezik a Megyeri úton.

A mérkőzés összefoglalója:

Eredmények – Európa Liga-selejtező, 2. kör, 1. mérkőzés

Sevilla (spanyol) – Újpest 4-0 (3-0)
Gólszerzők: Navas (7.), Ben Yedder (31. – 11-esből), Sarabia (43.),Vazquez (90+2.)