Spain's defender Mario Gaspar Perez (2nd L) celebrates after scoring during the Euro 2016 qualifying football match between Ukraine and Spain at Olympiysky stadium in Kiev on October 12, 2015.  AFP PHOTO / ANATOLII STEPANOV

Eb-selejtező: óriási segítséget kaptunk a spanyoloktól

Futó Csaba
Futó Csaba

2015. 10. 12. 20:38

Spanyolország 1-0-ra nyert Ukrajnában. A számtalan bravúrt bemutató David De Gea volt a találkozó hőse.

A magyar labdarúgó-válogatott még egy lépéssel közelebb került az Európa-bajnoki részvételhez. A mieink a hétfői játéknap előtt a legelőkelőbb helyen álltak a csoportharmadikok versenyében, erre a legnagyobb veszélyt az ukrán együttes jelentette.

Egyszerű volt a matek: ha Ukrajna nyer hazai pályán a tartalékosan felálló Spanyolország ellen, akkor kijut az Eb-re. Pörögtek is a hazaiak rendesen és a spanyolok is támadtak becsülettel, így egy izgalmas, nyíltsisakos mérkőzést láthattunk. A vendégek a 22. percben szereztek vezetést, az első első válogatott meccsén játszó Mario Gaspar bólintott a hálóba egy szép akció végén. Nem sokkal később megduplázhatta volna előnyét Spanyolország, de a századossá váló Fabregas büntetőjét védte az ukrán kapus.

Mario Gaspar győztes gólja:

A folytatásban mind a két csapat előtt adódtak lehetőségek, azonban a két hálóőr, Pyatov és De Gea is ihletett formában védett, mind a két oldalon több bravúrt is feljegyezhettünk. Az ukránok hiába dolgoztak ki több lehetőséget is, be voltak oltva góllövés ellen, a hajrára pedig egyre idegesebben játszottak. Nem is sikerült egyenlíteniük, 1-0-ra kikaptak, így készülhetnek a pótselejtezőre.

A csoportból Spanyolország mellett Szlovákia jutott még tovább, amely majdnem elszórakozta háromgólos előnyét Luxemburgban. Fehéroroszország és Macedónia gól nélküli döntetlent játszott egymással.

A magyar válogatott tehát közelebb került az Eb-részvételhez, a török együttes rondíthat még bele az összképbe, de szerencsére nem egyszerű a helyzetük. A keddi játéknapon Törökország hazai környezetben fogadja Izlandot, azon a meccsen nyerniük kellene, ráadásul Kazahsztánnak idegenben kellene legyőznie Lettországot még, hogy az jó legyen Arda Turanéknak.

Eredmények – Eb-selejtező, C csoport

Ukrajna – Spanyolország 0-1 (0-1)
Luxemburg – Szlovákia 2-4 (0-3)
Fehéroroszország – Macedónia 0-0

A csoport végeredménye: 1. (Eb-résztvevő) Spanyolország 27 pont, 2. (Eb-résztvevő) Szlovákia 22, 3. (pótselejtezős) Ukrajna 19, 4. Fehéroroszország 11, 5. Luxemburg 4, 6. Macedónia 4

FRISSÍTÉS

90+1. PERC: Eldöntik a meccset közben a szlovákok. Luxemburg-Szlovákia 2-4.

89. PERC: De Gea! Seleznyov lapos lövésére feküdt rá.

83. PERC: Egyre idegesebben játszanak a hazaiak.

71. PERC: Hajtanak becsülettel az ukránok, meg is vannak a hazai helyzetek, de vagy rosszak a lövések, vagy De Gea állja útjukat.

65. PERC: Luxemburg nagy hajrába kezdett, már csak egy gól a hátrányuk. Luxemburg-Szlovákia 2-3.

62. PERC: Közben szépített Luxemburg. Luexemburg-Szlovákia 1-3.

58. PERC: De Gea félelmetesen nagy bravúrt mutatott be, a felső sarokba tartó labdát ütötte ki szögletre. Az ukránok nem hisznek a szemüknek.

55. PERC: Gólt lőttek a spanyolok, de a játékvezető érvénytelenítette a találatot, mert Nacho szabálytalankodott az akció közben. Előtte volt egy hatalmas Pyatov-bravúr.

51. PERC: Aktívabbak eddig az ukránok, most Yarmolenko találta el a kapufát egy cselsorozat után. De Gea rajta volt a lövésen.

46. PERC: Megy a második félidő, az ukránoknak mindössze 13 másodpercre volt szükségük, hogy helyzetbe kerüljenek, de mellé ment a lövés.

Félidei eredmények:
Ukrajna – Spanyolország 0-1
Luxemburg-Szlovákia 0-3
Fehéroroszország-Macedónia 0-0
Litvánia – Anglia 0-2 – ha az angolok nyernek, akkor a történelem során hatodik csapatként jutnak ki hibátlan mérleggel az Eb-re
Észtország-Svájc 0-0
San Marino-Szlovénia 0-0

45. PERC: Vége az első félidőnek. Az iramra nem lehet panasz, ráadásul nekünk az eredmény is kiváló. Hamarosan folytatjuk.

38. PERC: Az eddigiek alapján nem túlzás kijelenteni, hogy a kapusokról szólhat ez az ukrán-spanyol, Pyatovnak és De Geának is több nagy védése volt már.

31. PERC: Miközben megy igen izgalmas az ukrán-spanyol csata, addig Luxemburgban eldőlni látszik a dolog, most gyors egymásutánban két gólt is lőtt Szlovákia. Luxemburg-Szlovákia 0-3.

24. PERC: Közben vezetést szereztek a szlovákok, Hamsik talált be a tizenhatoson belülről. Luxemburg-Szlovákia 0-1.

24. PERC: Már kettővel vezethetnének a spanyolok, de Fabregas kihagyott egy tizenegyest. Pontosabban Pyatov kapus védett óriásit!

22. PERC: Vezetnek a spanyolok! Thiago tökéletesen ívelte középre a labdát, az élete első felnőtt válogatott meccsét játszó Mario pedig a hálóba bólintott. Ukrajna-Spanyolország 0-1!

20. PERC: Luxemburgban továbbra is kiegyenlített játék folyik a pályán, viszonylag kevés helyzettel.

15. PERC: De Gea két hatalmas bravúrt is bemutatott, mind a kétszer lábbal hárította a közeli lövést.

10. PERC: A luxemburgi-szlovák meccsen egyelőre szép csendben csordogál a játék, mindössze egy kaput elkerülő lövés volt eddig, ami a hazaiakhoz köthető.

9. PERC: Fabregas került lövőhelyzetbe, de nem találta el a kaput sem, pedig a kapusnak nem sok esélye lett volna a védésre.

3. PERC: Nem kellett sokat várni az első nagy ukrán helyzetre, Rotan hagyott ki egy ziccert.

1. PERC: És már el is kezdődött az ukrán-spanyol és a luxemburgi-szlovák mérkőzés. Mi most erre a kettőre fogunk koncentrálni.

Kijevben már felcsendültek a himnuszok. Természetesen tele van az Olimpiai Stadion, komoly hangulatra van kilátás. Ez a spanyol kezdő: De Gea, Azpilicueta, San José, Etxeita, Nacho, Mario Gaspar, Thiago Alcántara, Fàbregas, Isco, Paco Alcácer, Nolito.

Előzetes: A magyar labdarúgó-válogatott vasárnap befejezte a szereplését az Eb-selejtezők F jelű csoportjában, ahol a harmadik helyet szerezte meg. Az új rendszerben a legjobb csoportharmadik is automatikusan kijut a franciaországi tornára, ebben a versenyben pedig igen jó helyzetben van Magyarország, jelenleg ugyanis mi állunk kijutásra.

Még két csoportban leselkedik ránk potenciális veszély, hétfőn este a C jelű hatos küzdelmeit rendezik. Itt elsősorban Ukrajna a fő riválisunk, amely egy hazai, Spanyolország elleni győzelemmel megváltaná a jegyét Franciaországba. Még az is előfordulhat, hogy a szlovákok meccse miatt kell izgulnunk, ehhez az kell, hogy szomszédunk döntetlent játsszon Luxemburgban, az ukránok legyőzzék a spanyolokat (így övék lenne a második hely), Macedónia pedig nyerjen Fehéroroszországban, így előbbi együttes elmozdulna az utolsó helyről, ez pedig a szlovákoknak kedvezne, akik így 16 pontosak lennék a harmadik helyezettek rangsorában és megelőznének bennünket.

A keddi játéknapon majd az A csoportra, azon belül is a törökökre kell odafigyelni, de azzal még ráérünk foglalkozni. Akit esetleg érdekel a matek, az ITT elolvashatja, milyen forgatókönyv kedvez nekünk és melyik nem.